Uogos: Erškėtuogės, Bruknės, Aronijos, Šaltalankiai, Spanguolės

Uogose yra gausybė biologiškai aktyvių medžiagų, padedančių žvaliai jaustis, gražinančių odą ir užkertančių kelią įvairiems negalavimams. Mitybos specialistai jų pataria valgyti visiems – ir vaikams, ir suaugusiesiems.

Erškėtuogės

Tai vertingiausios uogos pagal jose esančio vitamino C kiekį. 100 g erškėtuogių minkštimo jo yra apie 1200 mg, t. y. beveik 200 kartų daugiau nei rekomenduojama žmogui gauti per parą. Šiose uogose taip pat gausu beta karotino, vitaminų E, Bi, B2, K, nikotino rūgšties, ru-tino, daug lengvai įsisavinamo kalcio, fosforo, magnio, geležies, kalio. Gaila, kad nedažna šeimininkė iš jų ką nors gamina, greičiausiai todėl, kad prisirinkti ir išdarinėti šias uogas – tikras kantrybės išbandymas. Tačiau įdėtas triūsas žiemos metu atsipirks – turėsi puikios imunitetą stiprinančios uogienės. Teigiama, kad šios uogos dar stiprina kraujagysles, mažina dantenų kraujavimą, stiprina nervų sistemą, padeda užmigti, gerina žaizdų gijimą ir kaulų suaugimą, aktyvina vidaus sekrecijos liaukų veiklą.
RUOŠIAME ŽIEMAI. Paprasčiausia išdarinėtas erškėtuoges sumalti mėsmale ir sumaišyti su medumi. Taip paruoštas galima laikyti šaldytuve visą žiemą ir kasdien šaukštu kitu pasistiprinti.

Bruknės
Stabdo kai kurių rūšių grybelių augimą, pasižymi antibakteriniu poveikiu. Jose, kaip ir spanguolėse, esanti benzoinė rūgštis slopina žarnyne rūgimo ir puvimo procesus, todėl tinka valgyti, kai pučia vidurius, raižo pilvą. Bruknėse gausu vitaminų A, E, C, mineralų kalio, jodo, geležies, taip pat organinių rūgščių, pektinų. Jos palankiai veikia šlapimtakius, bruknių užpilų tinka gerti nuo šlapimo pūslės uždegimo.
RUOŠIAME ŽIEMAI. Daugelis žinome, kokia gardi būna bruknių ir kriaušių uogienė. Tačiau jei nori bruknių turėti gydomiesiems tikslams, geriau dalį jų susidžiovinti. Jos gerai sudžiūsta ir kambario temperatūroje. Iš džiovintų uogų galima pasiruošti šlapimą varančių, šlapimo takus dezinfekuojančių ir pūslės uždegimą gydančių arbatų.

Aronijos

Juodos jų uogos nuo seno garsėja kaip ypač palankiai veikiančios širdį ir kraujotakos sistemą. Jose gausu B grupės vitaminų, vitaminų C, E ir PP, mineralų vario, magnio, jodo, geležies. Jos turtingos biologiškai aktyvių junginių antocianų ir fla-vonoidų, žinomų kaip itin stiprūs antioksidantai. Aronijose esantis vitaminas PP stiprina kapiliarų sieneles. Šios uogos mažina cholesterolio kiekį kraujyje, normalizuoja kraujospūdį, todėl rekomenduojamos sergantiesiems hipertonija ir aterosklerozės profilaktikai. Juodavaisių aronijų uogos ir sultys didina skrandžio sulčių rūgštingumą i ir gerina virškinimą. Aronijų preparatais veiksmingai gydomos kai kurios odos ligos, ypač šlapiuojančios egzemos, jų tinka valgyti diabetikams. | RUOŠIAME ŽIEMAI. Labai skanus aronijų sirupas. Nuplautas uogas reikia sudėti į puodą, įpilti šiek tiek vandens ir pakaitinti. Tada sutrinti kočėlu ir išspausti sultis. Į jas dėti cukraus santykiu 1:0,7, jį ištirpinti ir pakaitinti, bet neleisti užvirti. Galima dar įspausti citrinų sulčių. Pakaitintą sirupą supilstyti į švarius butelius ir užsukti.

Šaltalankiai
Dygliuotos jų šakos sunkiai pasiduoda nuraškomos, tačiau patirtą vargą ir sužalojimus atperka neprilygstamos uogos. Jose labai daug vitaminų C ir E bei beta karotino, organizme virstančio vitaminu A. Šie antioksidantai saugo odą ir visą organizmą nuo laisvųjų radikalų poveikio, lėtina senėjimą. Uogose taip pat yra junginių, iš kurių susidaro vitaminas D, mineralinių medžiagų: geležies, mangano, magnio, kalcio, fosforo. Šaltalankių uogose esantys pektinai šalina iš organizmo nuodingąsias medžiagas ir valo virškinimo traktą. Šaltalankių sultys reguliuoja riebalų apykaitą, šalina choles-terolio perteklių, stabdo aterosklerozės eigą, be to, gerina virškinimą ir didina skrandžio sulčių rūgštingumą. Nuo seno vertinamas šaltalankių aliejus, j spaudžiamas iš šių uogų sėklų. Jis padeda gyti žaizdoms, tinka gerti sergantiesiems skrandžio ir dvylikapirštės žarnos opalige, netgi stemplės vėžiu. RUOŠIAME ŽIEMAI. Šaltalankių sultis paprasčiausia paruošti taip: uogas kelis kartus nuplauti, kol nuo jų nubėgantis vanduo bus visai švarus, tada sumalti mėsmale, išspausti sultis ir jas sumaišyti su cukrumi santykiu 1:1,2. Išmaišyti, kad cukrus ištirptų, supilstyti į butelius ar sti klainius. Laikyti šaldytuve.

Spanguolės
Tai ypatingos uogos. Jau dėl to, kad šviežias jas galima išlaikyti per visą žiemą. Mat jose yra daug organinių rūgščių (citrinų, ursollo, benzoinės ir kitų), kurios stabdo mikroorganizmų dauginimąsi, vadinasi, ir uogų gedimą. Be to, organizmą jos veikia kaip antibiotikai – slopina ligas sukeliančių mikrobų dauginimąsi. Dėl tokių savybių šios uogos dažnai gretinamos su česnakais, svogūnais, krienais. Spanguolių sultys mažina temperatūrą, slopina vidaus organų uždegimus, atskiestos puikiai malšina ligonių troškulį. Organiniai spanguolių junginiai gydo kraujagyslių, kepenų ligas, labai veiksmingai mažina kraujospūdį, padeda nuo viduriavimo. Sakoma, kad spanguolių uogos ir sultys tonizuoja organizmą, didina darbingumą, geri-
na apetitą ir virškinimą. Spanguolėse gausu vitaminų antioksidantų A, C ir E, kalio, geležies, pektinų. Manoma, kad žmogaus organizmas ypač gerai pasisavina veikliąsias spanguolių medžiagas.
Parduotuvėse galima nusipirkti ir sukultūrintų spanguolių, kurios yra didesnės, kietesnės ir geresnės išvaizdos už išaugusias natūraliomis sąlygomis. Tačiau pastarosios turi daugiau biologiškai aktyvių medžiagų ir yra kvapnesnės. RUOŠIAME ŽIEMAI, jei turi sandėliuką, spanguoles geriausia laikyti neapdorotas, moliniame inde užpiltas šaltu vandeniu – jos puikiai išsilaiko per visą žiemą. Šviežias galima trinti su medumi, virti kisielių. Galima ir šaldyti.

Šaltinis: Uogos: Erškėtuogės, Bruknės, Aronijos, Šaltalankiai, Spanguolės

Žymės: