Įvairiausių dėmių šalinimas

VAŠKO, PARAFINO, STEARINO DĖMĖS

Dėmes ant baltų medvilninių, lininių, šilkinių, vilnonių audinių atsargiai nugramdome bukuoju peilio galu, paskui valome benzinu arba terpentinu, arba paprastai išskalbiame. Negalima prieš skalbimą išlydyti vaško, parafino, stearino karštu lygintuvu – dėmė išryškės. Jeigu gaminys išteptas spalvota žvake, po skalbimo gali likti dažų dėmės, kurias valome balinančiais preparatais arba etilo spiritu.

Iš spalvotos medvilnės, lino valome kaip ir iš baltos, bet skalbiame ne aukštesnėje kaip 60° C temperatūroje.

Dėmę ant vilnonių audinių atsargiai nugramdome. Sugeriamuoju popieriumi ar servetėle apgaubiame dėmę iš abiejų pusių ir lyginame karštu lygintuvu vis keisdami popierių, kol nesusigers visas vaškas. Jeigu liko, valome tirpikliu (tinka benzinas). Tirpiklio pėdsakus pabarstome krakmolu arba talku.

Dėmės ant sintetinių audimų irgi nugramdomos. Paskui skalbiame, kaip įprasta (jeigu reikia – kelis kartus).

TUŠO DĖMĖS

Giliai įsigeria į audinį, o dėmėje esančios lipnios medžiagos sutvirtėja. Mirkoma šaltose pamuilėse. Išdžiūvusi dėmė išvaloma šepetėliu. Taip valomos ir guašo dėmės. Dar galima 5-10 min. pamerkti į vandenį su geriamąja soda, paskui skalbti pamuilėse. Jeigu dėmė labai didelė, skalbti reikia kelis kartus.

Spalvotas tušas išvalomas amoniaku (1 šaukštelis amoniako • 1stiklinė vandens). Dėmėta vieta ištempiama virš stiklinės ir atsargiai trinama tamponu, suvilgytu tirpale. Paskui skalbiama šiltose pamuilėse. Tinka ir silpnas borakso tirpalas. Paskui dar pavaloma su amoniaku.

CHEMINIO PIEŠTUKO DĖMĖS

Blizga ir yra mėlynai violetinės spalvos. Po kurio laiko pabąla. Medvilnė, linas ir dirbtinis šilkas valomas oleino rūgštimi, o vilna, šilkas, sintetinis pluoštas – ūkišku muilu.

FOTORYŠKALŲ DĖMĖS

Jos sunkiai valomos, tačiau galima pabandyti išimti 3 proc. amoniaku. Paskui išskalauti ir patrinti sausu skudurėliu. Pėdsakai balinami 3 proc. vandenilio peroksidu.

Senoms dėmėms valyti naudojame nestiprų acto rūgšties tirpalą. Tamponu tik padaužome dėmėtą vietą, bet netrinamc, kad dėmė neįsitvirtintų audinyje. Skalaujame vandeniu su amoniaku (1 šaukštelis amoniako – 11 vandens).

KALKĖS DĖMĖS

Palietus – riebios, yra tokios, kaip kalkė, spalvos.

Kalkės bei rašomosios mašinėlės juostelės dėmės valomos paeiliui acto rūgštimi ir denatūratu, o paskui – pamuilėmis. Vilnoniams audimams tinka tik etilo spiritas. Šios priemonės tinka ir cheminio pieštuko dėmių valymui.

Galima valyti ir benzinu. Juo ištrintą dėmę pabarstyti talku. Išgaravus benzinui, talkas nupurtomas ir užlašinami keli lašai glicerino bei 10 proc. amoniako. Dėmėta vieta patrinama, o glicerino ir amoniako likučiai sugeriami. Taip kartojama tol, kol dėmė išnyksta.

BATŲ TEPALO DĖMĖS

Šviežios sudrėkinamos benzinu ar acetonu, išplaunamos 10 proc. amoniaku ir valomos denatūratu.

Galima valyti terpentinu, o paskui išbalinti vandenilio peroksidu. Kitas būdas: tą gaminį išskalbiame pamuilėse su trupučiu amoniako

arba geriamosios sodos. Jeigu dėmė neišnyksta, galima valyti natrio triosulfato tirpalu (1 šaukštelis natrio triosulfato – 0,5 stiklinės vandens), o medvilninius ir lininius audinius – denatūratu. Paskui išskalbti pamuilėse.

Medvilnei ir linui valyti tinka benzinas ar benzino, denatūrato ir amoniako mišinys (1:25:4). Baltą audinį po to išbaliname vandenilio peroksidu ir išskalaujame. Taip valomos ir grindų tepalo dėmės.

Batų tepalo dėmes galima valyti terpentino, denatūrato ir krakmolo košele (1:1:2).

SUODŽIŲ IR PELENŲ DĖMĖS

Yra juodos spalvos. Prieš valant reikia nuriebinti. Šviežias dėmes paprastai užtenka išskalbti. Jeigu nepavyksta, valome terpentiną Paskui skalbiame, išvalytą vietą trindami šepetėliu. Vietoj skalbiklio galima naudoti kiaušinio trynį.

Jeigu neišsivalo šitaip, galima išbandyti kitą būdą. Glicerinu ar ūkišku muilu suminkštinta dėmė daužoma tamponu, suvilgytu šviežiame benzine, kol tamponas lieka švarus. Išvalyta vieta dar patrinama benzinu ir paliekama džiūti, užbarsčius talko (paskui jis nuvalomas šepečiu). Tinka bet kokiems audiniams.

Senos dėmės įtrinamos tiršta šilta terpentino ir kiaušinio trynio košele. Skalbiama ir skalaujama, kaip įprasta.

Jeigu nuo suodžių ant audinio liko smulkūs taškeliai, valome šaltomis pamuilėmis. Galima pašalinti, trinant duonos plutelėmis.

SMALOS DĖMĖS

Šviežios – lipnios, o ant senų, palietus pirštu, lieka žymė. Lyginant tamsėja.

Šviežias dėmes nugramdome peiliu, ištepame augaliniu aliejumi ir paliekame nakčiai. Paskui skalbiame su muilu.

Medvilniniai ir lininiai audiniai pavalomi terpentinu ar benzinu ir išskalbiami pamuilėse. Didelę ir seną dėmę suvilgome terpentinu, o kai smala ištirps, nuvalome etilo spiritu ir išskalaujame. Medvilniniams ir vilnoniams audiniams tinka acetonas ar skystis lakui nuimti. Tamponu dėmė trinama tol, kol išnyksta.

Tamsios vilnos drabužiai valomi terpentinu.

Dėmėtą džinsinio audinio vietą patepame saulėgrąžų aliejumi ir paliekame 12 vai. Paskui tą vietą suvilgome benzinu ir, užbarstę talko, paliekame nudžiūti.

Senoms dėmėms valyti tinka denatūrato, benzino ir amoniako mišinys (25:1:7).

NEŽINOMOS KILMĖS DĖMĖS

Joms valyti pasigaminkite tokį mišinį: 8 g 10 proc. amoniako, 4 g sauso balto molio, 2 g borakso, 10 ml spirito, 200 ml minkšto vandens.

BENZINO DĖMĖS

Jos valomos košele, pagaminta iš 1 arbatinio šaukštelio dantų miltelių arba kreidos, tiek pat terpentino ir kelių lašelių denatūruoto spirito. Dėmė ištepama ir laukiama, kol nudžius. Paskui likučiai nubraukiami šepečiu. Likę geltoni pėdsakai pašalinami vandenilio peroksidu. Taip galima išvalyti ir smalos dėmes.

MAZUTO DĖMĖS

Šviežios išsivalo su terpentinu. Senos dėmės sudrėkinamos terpentinu ir ištepamos košele, pagaminta iš geriamosios sodos bei vandens. Paskui vėl valomos terpentinu ir išlyginamos karštu lygintuvu per keliagubą sugeriamojo popieriaus sluoksnį.

NAFTOS PRODUKTŲ DĖMĖS

Žibalo dėmes reikia užbarstyti trinta kreida, talku ir palikti 2-3 vai. Paskui miltelius nupurtyti. Galima valyti ir benzinu.

Naftos dėmė valoma benzinu, perplaunama ir džiovinama. Tankiems audiniams tinka balto molio arba kaolino, spirito ir vandens mišinys (1:1:1). Išdžiūvusią plėvelę nugramdome ir vėl užtepame mišinio. Valome, kol nelieka dėmės.

Šaltinis: Įvairiausių dėmių šalinimas