Įvairių Dėmių Valymas

KIAUŠINIŲ DĖMĖS

Geltonos spalvos, su ryškiais kontūrais dėmės. Palietus – riebios. Trynys neįsigeria giliai į audinį. Iš karto neskubame, laukiame, kol išdžius. Dėmę valome šepečiu, paskui – benzinu.

Medvilnė ir šilkas lengvai išsiskalbia šaltame vandenyje. Skalbiant šiltame, lieka sunkiai išvalomas gelsvumas.

Valymui naudojame ir pašildytą gliceriną. Patepta juo dėmė po 10-15 min. vėl drėkinama glicerinu, o paskui skalbiama.

Dėmė ant tamsaus šilko arba spalvoto medvilninio audinio trinama druska ir skalaujama šiltu vandeniu su trupučiu amoniako.

Baltiems medvilnės, lino, vilnos audiniams tinka amoniako ir vandens mišinys (1:10).

KRAMTOMOSIOS GUMOS DĖMĖS

Šviežios nugramdomos peiliu ir patrinamos benzinu. Senos drėkinamos etilo spiritu, nugramdomos buku peiliu ir išskalbiamos šiltose pamuilėse.

ALAUS DĖMĖS

Nuo šviesiai geltonos iki rudos spalvos, turi specifinį saldžiarūgštį kvapą. Veikiant šilumai, dėmės įsitvirtina audinyje.

Šviežios valomos karštu vandeniu. Jeigu neišnyksta, į vandenį pridedame druskos ar muilo ir truputį denatūrato.

Galima naudoti muilo ir kalcinuotos sodos tirpalą (2 g muilo, 1 g sodos ir 1 stiklinė vandens).

Balti vilnoniai audiniai valomi silpnu amoniako tirpalu.

Dėmėtos baltų medvilninių audinių vietos įtrinamos prisotintu druskos tirpalu. Kai išnyksta, perskalaujamos vandeniu ir skalbiama pamuilėse.

Baltą staltiesę reikia pabarstyti druska ir išskalbti. Paskui pamerkti į nevirintą pieną ir vėl perskalauti vandeniu.

Šviesius medvilninius ir šilkinius audinius pamerkiame į destiliuotą vandenį su etilo spiritu (1:1). Kai išnyks, perskalaujame šaltame vandenyje. Nedidelės dėmės iš šviesių audinių išsivalo, patrynus paeiliui karštame silpname vandenilio peroksido ir amoniako tirpale.

Tinka ir glicerino, amoniako, etilo spirito bei vandens mišinys (1:1:1:9).

KOSMETIKOS DĖMĖS

Iš baltų medvilninių, lininių ir vilnonių audinių šalinamos amoniaku. Paskui skalbiama su audiniui tinkančia skalbimo priemone. Likusius pėdsakus patriname 3 proc. vandenilio peroksidu ir vėl skalaujame.

Riebios įvairių spalvų dėmės iš vilnonių ir šilkinių audinių valomos taip, kaip riebalų.

Šviežios kvepalų ir odekolono dėmės dings, jeigu pavalysime etilo spiritu. Senas išvalyti sunkiau. Baltiems audiniams tinka amoniako ir vandenilio peroksido mišinys (1:1), vilnoniams ir šilkiniams – etilo spiritas arba švarus glicerinas, paskui valoma su acetonu.

Kosmetiniai kremai išsivalo su etilo spiritu ar benzinu, o nagų lakas -su acetonu ar acto rūgštimi.

Lūpų dažų dėmę dirbtiniame pluošte reikia patepti paprastu vazelinu, o paskui nuplauti šiltu muiluotu vandeniu. Iš vilnos ir šilko lūpų dažų dėmės šalinamos etilo spiritu ar denatūratu. Pėdsakai išvalomi šiltu vandeniu su vandenilio peroksidu.

Lūpų dažai baltuose audiniuose valomi taip: dėmė ištempiama virš indo, pilama borakso ir vandenilio peroksido. Kai dėmė išnyksta, gerai išskalaujama.

Cheminiai lūpų dažai valomi taip, kaip rašalo dėmės. Pėdsakai nuplaunami glicerinu. Būtina išskalauti. Cheminių dažų dėmės

suvilgomos amoniako, 3 proc. vandenilio peroksido ir vandens mišiniu (1:1:1), o po 15-20 min. nuplaunama šiltu vandeniu.

Antakių pieštuko dėmės valomos muilo ir amoniako tirpalu. Skalaujama vandeniu.

Put Chocolate Pudding on the Top Shelf !!PLEISTRO DĖMĖS

Medicininio ir kt. pleistro dėmės valomos benzinu ar acetonu.

KALIO PERMANGANATO DĖMĖS

Rudai-violetinės spalvos. Medžiaga tampa šiurkšti, neblizga.

Dėmė užpilama 3 proc. actu, paskui perplaunama šiltu “Persolio” lirpalu (1 šaukštas “Persolio” -11 vandens). Tinka citrinos sultys, silpnas iiifštynių rūgšties (1:9) arba 2 proc. druskos rūgšties tirpalas.

Balti audiniai pamerkiami j vandenį su natrio triosulfatu (10:1), paskui išskalaujami. Tinka ir kalio jodido tirpalas (20 g kalio jodido -0,3 stiklinės vandens). Skalaujama kelis kartus.

JODO DĖMĖS

Tai tamsiai rudos dėmės su šviesiai geltonais kraštais. Pastandintuose audiniuose – mėlynos spalvos. Šviežios turi jodo kvapą, senos neturi. Senos sunkiai išvalomos.

Šviežios dėmės plaunamos karštu pienu, paskui – pamuilėmis.

Dėmėtos spalvotų audinių vietos sudrėkinamos denatūratu ar acetonu ir kruopščiai trinamos vatos tamponu.

Iš šviesių medvilninių, šilkinių ir vilnonių audinių šalinamos šiltu natrio triosulfato tirpalu (1 šaukštas natrio triosulfato – 1 stiklinė vandens). Skalaujama šiltu vandeniu. Pėdsakai valomi silpnu vandenilio peroksido tirpalu.

Dėmės ant šviesių audinių trinamos krakmolo tyrele tol, kol išnyks.

Senos dėmės iš šviesių audinių valomos etilo spiritu. Likę pėdsakai -vandenilio peroksidu. Galima sudrėkinti acetonu (išskyrus acetatinį šilką) ir išskalbti minkštame vandenyje su skalbikliais.

Journey To The Land Of Lost SocksTABAKO DĖMĖS

Būna nuo geltonos iki rudos spalvos, turi aiškius kontūrus ir tabako kvapą.

Balti audiniai valomi 3 proc. vandenilio peroksido, spirito ir 10 proc. amoniako mišiniu (10:4:1). Galima dėmę įtrinti kiaušinio tryniu, palikti 5-10 min., paskui pavalyti tamponu, sudrėkintu spirite ir perplauti vandeniu.

PAUKŠČIŲ IŠMATŲ DĖMĖS

Sena dėmė nuskutama ir valoma šiurkščiu šepečiu, neišpešiojant audinio plaukelių, arba benzinu, pabarsiant talku. Pėdsakai – 5 proc. acto rūgšties tirpalu. Išskalauti!

Šaltinis: Įvairių Dėmių Valymas