Kavos dėmių valymas

2 drops of milk in my coffee pleaseJUODOS KAVOS DĖMĖS

Būna geltonai rudos arba rudai juodos spalvos. Jos jriliai įsigeria į audinį ir po kurio laiko, kai oksiduojasi, sunku išvalyti. Šviežios dėmės valomos lengvai. Jos pabarstomos druska, paskui perskalaujamos vandeniu. Jeigu audinys šilkinis, į vandenį dedama citrinos rūgšties. Likę pėdsakai pabarstomi skalbikliais ir nuplaunami karštu vandeniu.

Šviežios dėmės iš vilnonių, medvilninių audinių valomos karštu vandeniu (į jį įberiama truputis skalbimo priemonių). Nešvarią vietą reikia įtempti ir pakišti po vandens srove. Taip pašalinamos ir stiprios arbatos dėmės.

Dėmes gerai valo 3 proc. amoniako ir šilto vandens mišinys (1:1). Ant šilko, vilnos užtiškusi kava sudrėkinama pamuilėmis su amoniaku (3-4 arbatiniai šaukšteliai amoniako – 1 1 vandens). Paskui daiktas išskalbiamas, kaip įprasta.

Iš šilkinių audinių dėmės šalinamos 3 proc. vandenilio peroksidu. Nepamirškite perskalauti.

Dėmės ant spalvotų audinių valomos šalto vandens ir etilo spirito mišiniu (1:1) arba degtine su keliais lašais acto esencijos. Taip pašaliname ir stiprios arbatos dėmes.

Staltiesę su kavos dėmėmis pamerkiame į borakso tirpalą, paskui išskalbiame, kaip įprasta. Jeigu dėmė neišnyksta, triname glicerinu, paskui skalaujame.

Lininį ir medvilninį audinį (staltiesę), užpiltą kava, reikia primuiluoti ir įmerkti į verdantį vandenį. Virinama, kol dėmė išnyks.

Iš šviesių audinių bei plono šilko dėmės pašalinamos pašildytu glicerinu. Juo ištepame dėmę, paliekame 15-20 min. ir plauname šiltu vandeniu. Daiktą džioviname susuktą į rankšluostį.

Dėmėti balti audiniai skalbiami piene, paskui – šiltose pamuilėse. Galima 30 min. pamerkti į išrūgas.

Senas dėmes rekomenduojama pavalyti benzinu, paskui perplauti amoniaku, praskiestu su vandeniu (1:1).

Dar garima valyti glicerino, amoniako ir vandens mišiniu (1:1:1). Mišinys ant dėmės paliekamas parai, paskui išskalbiame karštomis pamuilėmis.

Senos vilnonių audinių dėmės įtrinamos ūkišku muilu, sudrėkinamos 2 proc. amoniaku ir plojama per dėmę, kol po ja patiestas audinys netampa švarus. Perskalaujame. Jei audinys baltas, valome 3 proc. vandenilio peroksidu.

Coffee Tray CatChemijos pramonė gamina priemonę “Irenė” (medvilnei, vilnai, sintetikai), tinkančią kavos dėmėms valyti.

KAKAVOS DĖMĖS

Jos yra raudonai rudos spalvos su ryškiais kontūrais. Dalis įsigeria į audinį, kita dalis lieka paviršiuje.

Paprasčiausias būdas – užpilti druska, patrinti. Jei į druską įlašinsime glicerino, lengviau valysis.

Šviežios skalbiamos universaliu skalbi kliu. Jeigu neišnyksta, galima įtrinti kiaušinio trynio ir glicerino mišiniu. Paskui perplauti etilo spiritu, galiausiai – švariu vandeniu ir iš karto išlyginti.

Ant vilnonių ir šilkinių audinių užtiškusią kakavą reikia nuplauti pamuilėmis, o paskui valyti benzinu.

Dėmes ant šviesių audinių sudrėkinti 2 proc. amoniaku ir nuplauti vandeniu.

Ant patalynės atsiradusios dėmės valomos denatūrato ir amoniako mišiniu (3:1), o paskui skalbiama pamuilėmis ir skalaujama (tinka ir staltiesėms).

Šaltinis: Kavos dėmių valymas