Lygintuvo Dėmės

lyginimasVos pridegusią lygintuvo dėmę pavalome svogūno sultimis ar tiesiog perpjauta galvute ir paliekame kelioms valandoms. Paskui skalbiame, kaip įprasta. Didelius pridegimus spalvotuose audiniuose valome citrinos rūgšties tirpalu. Dar galima degėsį suvilgyti citrinos sultimis, pabarstyti cukraus pudra ir perplauti vandeniu.

Vos pridegusią patalynę sudrėkiname silpnu borakso tirpalu (2 arbatiniai šaukšteliai borakso – 1 1 vandens), paskui perskalaųjame kambario temperatūros vandeniu. Galima pridegusią vietą sudrėkinti vandeniu ir pabarstyti borakso. Išdžiūvusį nupurtyti, o dėmės likučius pavalyti vandenilio peroksidu.

Nedideli degėsiai ant lino, šilko, vilnos šalinami actu. Tamponą galima apvelti druska. Perskalauti. Pridegusios vietos ant šilko ir vilnos valomos denatūrato ir vandens mišiniu (1:1) ar degtine. Šilką galima patrinti geriamosios sodos ir vandens košele. Ja ištepame dėmę, išdžioviname, paskui nuvalome. Taip valome ir liną bei vilną su lavsanu. Košelę tepame 2-3 kartus.

Šviesių medvilninių ir lininių audinių dėmes patriname vandenilio peroksido tirpalu (1 šaukštas peroksido – 0,5 stiklinės vandens) su keliais lašais amoniako. Atsargiai galima pavalyti vien su 20 proc. vandenilio peroksido tirpalu.

Suteptos šviesios medvilnės ar lino vietos valomos baltymais, išplaktais su druska. Po 30 min. nuplaunamos šiltu vandeniu. Jeigu reikia, kartojama.

Geltonos dėmės ant šviesių audimų atsiranda ne tik nuo labai karšto lygintuvo, bet ir nuo ilgo jų laikymo (dažniausiai sulenkimo vietose) arba skalbimo šarminiu muilu (kai mažai skalaujama). Valomos vandenilio peroksidu, paskui skalaujamos parūgštintu ir galiausiai -švariu vandeniu.

Šaltinis: Lygintuvo Dėmės