Medaus, pieno, ledų dėmės, jų valymas

Bee la Green!MEDAUS DĖMĖS

Šviesiai geltonos arba gintaro rudumo spalvos. Valoma vandeniu, į kurį įberta truputis druskos arba įlašinti keli lašai amoniako. Dėmėtos medvilninių audinių vietos sudrėkinamos vandeniu ir valomos citrinos rūgšties tirpalu (5 g rūgšties -1 stiklinė vandens) arba silpnu amoniako tirpalu.

Vilnoniai audiniai valomi tamponu, sudrėkintu vandeniu su denatūratu.

Dėmės ant nailono ir dirbtinio pluošto sudrėkinamos šiltu vandeniu ir valomos citrinos rūgšties tirpalu (5 g rūgšties – 1 stiklinė vandens) arba silpnu amoniako tirpalu.

PIENO IR LEDŲ DĖMĖS

Šviežios išdžiūvusios dėmės tamsesnės už audinį, kontūrai ryškūs. Valant sausu šepečiu, jos šviesėja.

Skalbiame šiltame vandenyje ūkišku muilu arba universalia skalbimo priemone. Nenaudojame karšto vandens, nes baltymai koaguliuojasi ir dėmė neišsivalys. Jeigu nepadeda, valome benzinu, acetonu arba etilo spiritu su keliais lašais amoniako. Paskui pavalome amoniaku ir švariu vandeniu.

Audiniai, kurių negalima skalbti, valomi su etilo spiritu. Dėmės neišnyksta, bet tampa mažiau matomos.

Šviežios ledų dėmės, prieš skalbiant drabužį, nugramdomos. Galima valyti su ūkišku muilu. Muilas įtrinamas į dėmę, sudrėkinama vandeniu ir dar patrinama.

Vilnonius ir šilkinius audinius (ir spalvotus) sudrėkiname glicerinu, pašildytu iki 35-40° C, palaukiame 10-15 min., paskui dar įtriname glicerinu, kurį nuvalome su tamponu. Skalaujame šiltu vandeniu.

Dėmėtos šilkinių audinių vietos valomos glicerino, amoniako ir vandens mišiniu(l:l:l) (patikrinti, arneblunka). Lyginama per audinį.

Glicerino, vandens ir amoniako mišinys tinka ir baltiems bei spalvotiems audiniams valyti.

Vilnoniai audimai valomi amoniako, denatūrato ir druskos mišiniu (3:3:1). Tamsiems vilnoniams audimams valyti naudojamas amoniako, druskos ir vandens mišinys (1:1:8). Skalaujama vandeniu.

Iš dirbtinio pluošto dėmės šalinamos glicerinu. Skalaujama vandeniu.

Senos dėmės iš šviesių šilkinių audinių valomos benzinu ar terpentinu, paskui skalbiama šiltose pamuilėse.

Šaltinis: Medaus, pieno, ledų dėmės, jų valymas