Riebalų Dėmių Valymas

Öl 2RIEBALŲ IR ALIEJAUS DĖMĖS

Pats paprasčiausias valymo būdas: išteptą vietą pabarstome druska ir atsargiai triname sugeriamuoju popieriumi. Druska keičiama, kol išnyksta dėmė.

Šviežias dėmes lengva išvalyti, lyginant nekarštu (iki 100° C) lygintuvu per kelis sluoksnius sugeriamojo popieriaus, padėto iš abiejų dėmės pusių. Popierius keičiamas, kol dėmė išnyks.

Šviežios dėmės iš vilnos ir šilko išimamos taip: pabarstomos talku ir po 12 vai. lyginamos. Jeigu dėmė neišnyksta, patriname vatos tamponu, sudrėkintu benzine. Vatą keičiame. Išvalytą vietą pabarstome talku, kad susigertų benzinas ir paliekame 2 vai. Vietoj talko galima naudoti dantų miltelius.

Šviežias riebalų dėmes iš šilkinių, medvilninių, vilnonių audinių (ypač šviesių) galima pašalinti ir be lygintuvo: dėmę iš abiejų pusių apibarstome talku, kreida ar dantų milteliais (jeigu audinys tamsus, tai miltelius barstome tik iš blogosios pusės), o viršų uždengiame balto popieriaus lapu. Kuo nors paspaudžiame ir paliekame parai. Paskui nuvalome miltelius ir, jei reikia, skalbiame.

Dėmę, atsiradusią ant šviesaus audinio, pabarstome sausa kreida. Kreidą nupurtome po 3-4 vai. Jeigu reikia, pakartojame.

Šviežias dėmes galima valyti tamponu, suvilgytu denatūruoto spirito ir universalaus skalbiklio tirpalu (po 1 šaukštelį spirito ir skalbiklio -0,5 stiklinės vandens). Išvalyta vieta lyginama karštu lygintuvu per baltą skepetą.

Iš visų audimų, išskyrus acetatinius, riebalų dėmės gerai išsivalo benzino ir acetono mišiniu (1:1). Valyti bus lengviau, jei prieš tai dėmę pagarinsime (lyginti reikia atsargiai).

šilkinių audinių šalinama denatūruotame spirite ištirpinta druska.

Šilkiniai ir vilnoniai audimai valomi muilo, amoniako, denatūrato (1:5:1) arba amoniako, denatūrato ir glicerino mišiniu (10:1:1). Paskui skalbiame šiltu vandeniu. Jeigu gaminio negalima skalbti, patriname vandenyje sudrėkintu tamponu.

Dėmes ant šviesių audinių aptepame tiršta kreidos ar krakmolo ir benzino košele. Ją lengvai įtriname pirštu ir paliekame kelioms valandoms. Išdžiūvusią nupurtome, o likučius nuvalome šepečiu. Jeigu dėmė neišnyksta – pakartojame.

Tinka ir amoniako bei universalaus skalbiklio tirpalas (po 1 šaukštą amoniako ir skalbiklio – 1 stiklinė vandens). Išvalytą vietą lyginame karštu lygintuvu per audinį.

Vilnoniai ir šilkiniai audiniai skalbiami garstyčių nuovire. Sausas garstyčias (apie 1 stiklinę) išmaišome su trupučiu vandens. Gautą košelę perkoštame per marlę į šiltą (40-45° C) vandenį (10:1) ir paliekame 2-3 vai. Muilo ir skalbiklių nereikia. Nuovirą keičiame 2-3 kartus. Į skalavimo vandenį įpilame truputį amoniako ar spirito (1 šaukštelis -10 1 vandens). Šilkinius gaminius paskutinį kartą skalaujame šaltame parūgštintame vandenyje (1 šaukštas acto – 2 1 vandens).

Dėmės iš šviesių šilkinių ir sintetinių audimų valomos skalbimo milteliais “Lotos” ar “Neptūnas” (turi cheminių baliklių). Juos sumaišome su denatūratu arba benzinu (1:1). Mišinį įtriname į dėmę. Po 10 min. nupurtome ir skalbiame šaltame vandenyje. Jeigu neišnyks, reikia pakartoti. Benziną reikia naudoti atsargiai, kad nenutekėtų.

Medvilniniai ir lininiai audiniai (šviesūs) valomi amoniako ar spirito ir vandens tirpale (1 šaukštelis -1 stiklinė vandens). Skalaujami švariu vandeniu.

Šviesūs vilnoniai audiniai valomi benzinu, sumaišytu su degtąja magnezija. Šiuo mišiniu aptepama dėmė, o kai išdžiūsta, nuvaloma šepečiu. Paskui galima išskalbti pamuilėse. Jeigu skalbti negalima, išvalyta vieta patrinama denatūratu ir lyginama per baltą skepetą.

Iš audimų, kurių negalima skalbti, dėmės šalinamos taip: po ištepta vieta patiesiamas skudurėlis, o dėmė apibarstoma įkaitintu krakmolu. Po 10-15 minučių krakmolas nupurtomas. Kartojama tol, kol dėmė išnyks.

Senos dėmės valomos amoniako, druskos ir vandens mišiniu (1:1:3). Išvalytas gaminys išvėdinamas, paskui skalaujamas švariame vandenyje. Galima valyti ūkiško muilo ir benzino mišimu (1:10). Dėmė aptepama šiuo mišiniu, o paskui nutrinama benzinu. Šis būdas tinka ir vazelino aliejaus dėmėms valyti.

Dar tinka benzino, amoniako ir denatūrato mišinys (1:70:40), vietoj benzino naudojamas ir terpentinas.

Mašininės alyvos dėmės įtrinamos terpentino ir amoniako mišimu (1:1) ir paliekamos kuriam laikui. Jeigu neišnyksta, tai valomos benzino ir terpentino mišiniu (1:1), padėjus po dėme skudurėlį. Paskui skalbiama pamuilėse.

Mineralinių alyvų dėmės valomos amoniako ir etilo spirito mišiniu (1:10).

Senos mašininių alyvų dėmės patepamos saulėgrąžų aliejumi, po 2-3 vai. valomos benzino ir terpentino mišiniu (1:1) ir džiovinamos, pabarsiant talku.

Šviežios augalinio aliejaus dėmės gana greit ir gerai išsiskalbia šaltame vandenyje su muilu ar skalbikliais.

Galima augalinio aliejaus dėmę apibarstyti storu talko arba krakmolo sluoksniu ir atsargiai nugramdyti peiliu. Nepamirškite po dėme padėti popieriaus lapą. Po 2 vai. milteliai nuvalomi. Jeigu reikia, pakartojame.

Šviežioms aliejaus dėmėms valyti tinka pašildyto glicerino ir denatūrato mišinys (1:1). Galima ir vienu glicerinu: juo pateptą dėmę po kurio laiko nuplauname muiluotu vandeniu.

Medvilninių ir lininių audinių vietos, išteptos augaliniu aliejumi, išmuilinamos ir mirkomos šiltame vandenyje per naktį. Paskui kelis kartus skalbiama. Išskalautą gaminį geriausiai džiovinti saulėje. Jeigu nėra galimybės, reikia išbalinti.

Fry-upSena augalinio aliejaus dėmė sunkiai išsivalys, jeigu suteptas daiktas buvo lyginamas. Valome tokiu mišiniu: tarkuotas ūkiškas muilas, terpentinas ir amoniakas (1:2:1). Dėmė aptepama tuo mišiniu, po kurio laiko skalbiama.

Garima valyti denatūrato, terpentino ir benzino mišiniu (3:2:3). Nepamirškite po dėme padėti kelis kartus perlenktą skudurėlį. Dėmė vilgoma, kol mišinys gerai įsigeria. Tankų audinį geriau trinti šepečiu.

Iš Šviesių audinių senas augalinio aliejaus dėmes galima pašalinti amoniako ir denatūrato mišiniu (1:1). Žuvies taukai nuplaunami vandeniu, į kurį įlašinta acto rūgšties.

Šaltinis: Riebalų Dėmių Valymas