RŪDŽIŲ DĖMĖS

chemical tearsŠviežias rūdžių dėmes valome citrinos riekute, įvyniota į marlę. Ją dedame ant išteptos vietos ir prispaudžiame karštu lygintuvu. Tinka visierns pluoštams.

Galima naudoti citrinos sultis ar 10 proc. citrinos rūgšties tirpalą. Sudrėkintą vietą patriname muilu, palyginame karštu lygintuvu, paskui suvilgome citrinos sultimis ar rūgštimi ir išskalaujame vandenyje.

Gerai valo citrinos rūgšties ir druskos mišinys (1:1). Jis palaikomas ant dėmės, o paskui nuplaunamas šiltu vandeniu. Į skalavimo vandenį įberiame geriamosios sodos.

Visiems pluoštams valyti tinka actas (2 šaukštai acto – 1 stiklinė vandens). Tirpalą pakaitiname iki 80-90° C ir valome, paskui išskalaujame šiltu vandeniu, į kurį įpilta 10 proc. amoniako (1 šaukštas amoniako – 21 vandens).

spalvotų audinių rūdžių dėmės šalinamos glicerino, dantų miltelių (arba muilo) ir vandens mišiniu (1:1:1). Jį ant dėmės paliekame parai, paskui skalbiame ir skalaujame.

Balti medvilniniai, lininiai ir vilnoniai audiniai valomi šiltu rūgštynių rūgšties tirpalu (1 šaukštelis rūgšties – 1 stiklinė vandens). Jeigu dėmė sena, tenka kartoti. Į skalavimo vandenį įpilame amoniako (rūgšties neutralizavimui).

Baltas suknias, staltieses ir patalynę valome stipriu citrinos rūgšties tirpalu. Suvilgytas juo vietas pabarstome plonu druskos sluoksniu įr paliekame parai, paskui išskalaujame šiltu vandeniu su amoniaku ( 1 šaukštelis amoniako -1 stiklinė vandens). Tada daiktą skalbiame kaip paprastai.

Seną rūdžių dėmę užtempiame ant stiklinės ir plona srovele pilam stiprų citrinos ar rūgštynių rūgšties tirpalą. Paskui išvalytą vietą išskalaujame vandeniu su geriamąja soda arba amoniaku. Paskutinis vanduo turi būti švarus. Jeigu reikia, pakartojame.

Cheminė priemonė – “Rūdžių dėmių valiklis”.

Šaltinis: RŪDŽIŲ DĖMĖS