UOGIENIŲ IR SIRUPŲ DĖMĖS

My first strawberries of this season...Užterštos vietos perskalaujamos šiltu vandeniu, kol jos nelips prie rankų. Paskui valoma etilo spiritu arba degtine ir perskalaujama šaltu vandeniu.

VAISIŲ IR UOGŲ DĖMĖS

Šios dėmės, priklausomai nuo kilmės, būna geltonos, raudonos, rudos ir net juodos spalvos.

Šviežios valomos keliais būdais: 1) dėmę įtrinti druska, paskui užpilti karštu vandeniu ir išskalbti su muilu; 2) užtempti ant puodo, dubens ir pilti verdantį vandenį, kol išnyks (tinka sulčių dėmių valymui); 3) kelioms valandoms pamerkti į pieną ar išrūgas, paskui skalbti pamuilėse; 4) dėmėtas spalvotų audinių vietas sudrėkinti žibalu ir valyti su amoniaku.

Vilnoniai ir šilkiniai audiniai valomi atsargiai. Dėmė sudrėkinama karštu vandeniu, paskui valoma vandenilio peroksido ir amoniako mišiniu (1:1). Spalvoti vilnoniai audiniai skalbiami muiluotame vandenyje su keliais lašais amoniako, paskui – pamuilėse.

Šilkas valomas degtine ar citrinos sultimis. Paskui skalbiamas pamuilėse. Skalaujamas citrinos rūgšties ir virinto vandens tirpale (1:10) ir švariame šiltame vandenyje.

Dėmėtos medvilnės ir natūralaus šilko vietos valomos silpnu borakso tirpalu, pėdsakai – vandenilio peroksidu.

Spalvoti lininiai audimai 2 vai. mirkomi vandenyje su amoniaku ir išskalbiami pamuilėse. Jeigu galima, gaminį 20 min. viriname vandenyje su kalcinuota soda.

Dėmėtos balto lino vietos pabarstomos krakmolu, po 1 vai. skalbiama. Balta medvilnė mirkoma vandenyje, vėliau virinama su Dalintoju. Gerai iš baltų audinių išsivalo su vandenilio peroksidu ir amoniaku, ištirpintais karštame vandenyje (1 arbatinis šaukštelis mišinio – 1 stiklinė vandens).

Dirbtiniam pluoštui tinka vanduo su amoniaku (4:1) arba denatūratu (1:1). (Prieš tai patikrinama, ar neišnyksta spalva.)

Ilgesnį laiką pabuvusios dėmės valomos glicerino ir degtinės mišiniu (1:1). Tinka ir nestiprus kalio permanganato tirpalas. Pėdsakai pašalinami vandenilio peroksidu.

Senas dėmes galima pašalinti citrinos ar rūgštynių rūgšties tirpalu (2 g rūgšties – 1 stiklinė vandens). Išvalytos vietos perplaunamos su vandeniu.

grandma´s recipesBalto lino gaminiai (pvz., staltiesės) su senom dėmėm 8-10 vai. mirkomi rūgščiame piene ar išrūgose, paskui išskalbiami.

Sunkiai išsivalo mėlynių dėmės. Pamerkiame į nevirintą pieną, paskui valome amoniako, borakso ir vandens mišiniu (2 arbatiniai šaukšteliai amoniako, 1 arbatinis šaukštelis borakso, 0,5 stiklinės vandens). Galiausiai skalbiam ir skalaujam.

Galima pabandyti suteptą vietą perskalauti vandeniu ir pamerkti į rūgštų pieną ar citrinos rūgšties tirpalą. Jeigu reikia, kartojama.

Slyvų dėmes prieš skalbiant reikia suvilgyti žibalu.

Šaltinis: UOGIENIŲ IR SIRUPŲ DĖMĖS