Vyno Dėmių Valymas

vyno demiu valymasBALTO VYNO DĖMĖS

Iš visų natūralaus pluošto audinių valomos 1 proc. vandenilio peroksido ir denatūruoto spirito ar degtinės mišiniu ir perskalaujamos vandeniu.

Šviežias vyno dėmes kartais pasiseka nutrinti su ledo gabaliuku. Galima naudoti ūkiško muilo, terpentino ir denatūruoto spirito mišinį (10:2:1).

Dėmės išbaltų medvilninių ir lininių audinių išnyksta, skalbiant su muilu. Dar galima skalauti vandenyje, į kurį įpilta denatūruoto spirito arba degtinės (2 šaukštai spirito – 1 1 vandens) ir truputis geriamosios sodos. Taip pašalinamos ir alaus dėmės.

Iš vilnonių ir šilkinių audinių, kurių negalima skalbti, šios vyno dėmės išvalomos vata, sudrėkinta glicerino, degtinės ir denatūruoto spirito mišiniu (1:3:1).

Sintetiniai audiniai valomi su denatūruotu spiritu, kuris iš karto nuplaunamas vandeniu.

RAUDONO VYNO DĖMĖS

Have a Nice WeekendJas reikia greitai pašalinti. Šviežios dėmės, atsiradusios aut servetėlių, patalynės ir kt. daiktų, valomos taip: suteptą vietą ištempiame virš indo ir pilame verdantį vandenį ant dėmės tol, kol ji išnyks.

Visai šviežios dėmės valomos taip: po sutepta vieta padedame audinio gabalėlį, o nešvarią vietą dažome tamponu, sudrėkingu 5 proc denatūruoto spirito tirpalu. Paskui nuplauname vandeniu ir džiovinami, neišėmę padėtos skiautės. Išvalytą vietą pabarstome talku. Likusius pėdsakus pavalome vandenilio peroksidu.

Dėmes ant medvilninių audinių valome vandenilio peroksidu arba denatūruotu spiritu. Paskui perplauname vandeniu.

vyno tauresIš šviesių audinių – su kalio permanganatu, o baliname fotografijoje naudojamu fiksažu (1 šaukštas fiksažo – 1 stiklinė šilto vandens) Nepamirštame perskalauti vandeniu. Galima naudoti rūgštynių, citrinos rūgšties ir vandens (1:2:50) arba etilo spirito ir citrinos rūgšties mišinį (5:1). Primenu, kad mišiniu, kuriame yra spirito, nevalome acetatinių pluoštų.

Iš staltiesės dėmės išnyks greičiau, jeigu jas iš karto pabarstysime druska. Po paros druska nupurtoma, o staltiesė skalbiama karštame vandenyje su skalbikliais.

Spalvotoje staltiesėje vyno dėmė išnyks, jeigu ją iš pradžių išmuilinsime arba sudrėkinsime skalbimo priemonės tirpalu, o vėliau išskalbsime karštame vandenyje su denatūruotu spiritu (1 arbatinis šaukštelis spirito – 1l vandens). Taip išvalomos likerio ir alaus dėmės.

Spalvotų medvilninių, lininių, šilkinių, vilnonių audinių išteptą vietą kelioms minutėms pamerkiame į karštą vandenį, paskui išskalbiame su atitinkama skalbimo priemone. Dar galima dėmę sudrėkinti švariu vandeniu, glicerinu arba jo mišiniu su kiaušinio tryniu (2:1). Paliekame 2-3 val., paskui perplauname vandeniu. Galima valyti citrinos rūgštimi arba karštu pienu.

Senos vyno dėmės sudrėkinamos citrinos rūgšties tirpalu, paskui perskalaujamos švariu vandeniu. Jeigu dar lieka, dėmę vėl pamerkiame į rūgštį ir džioviname (geriausiai saulėje).

Seniai išteptą vietą užtempiame ant stiklinės ir ant jos lašiname prisotintą citrinos rūgšties tirpalą, kol dėmė išnyks. Paskui perplauname skalbikliu ar denatūruotu spiritu ir švariu vandeniu.

Senos dėmės boloniniame audinyje sudrėkinamos etilo spiritu, silpnu denatūruotu spiritu ir švariu vandeniu.

Iš balto audinio senos dėmės valomos etilo spiritu, silpnu denatūruoto spirito ir vandens mišiniu (10:1:50). Gerai perskalautą ir išdžiovintą vietą sudrėkiname glicerinu ir paliekame, vėliau kelis kartus perplauname vandeniu. Likusius pėdsakus pašaliname su 3 proc. vandenilio peroksidu. Taip išvalomos ir uogų dėmės.

Šaltinis: Vyno Dėmių Valymas