Įdomūs Faktai apie Agata Kristi

1. Pasauliui rašytoja žinoma Agathos Christie vardu, tačiau tikrasis jos vardas yra Agatha Mary Clarissa Miller. Christie pavardė priklausė pirmajam detektyvų meistrės vyrui Archibaldui Christie. Nors detektyvų karalienė su juo išsiskyrė ir vėliau ištekėjo už kito vyro, šios pavardės neatsisakė iki pat gyvenimo pabaigos. Dar vienas su A. Christie asmenybe susijęs vardas – Mary VVestmacott. Šiuo slapyvardžiu rašytoja yra išleidusi keletą romantiškų novelių.

2. Agatha Christie gimė 1890 m. > rugsėjo 15 d. po Mergelės ženklu. Pasaulį ji išvydo Anglijoje, Devono grafystėje esančiame Tor-ki mieste. Buvo šeimos pagranduke (sesuo vyresnė vienuolika metų, brolis – dešimt). Rašytojos mama buvo britų armijos kapitono duktė, tėvas kilme amerikietis. Agatha nepaisė amerikietiškų šaknų ir visą gyvenimą save laikė brite, niekada nepretendavo į Amerikos pilietybę.

3. Būsimoji detektyvų meistrė ■ anksti neteko tėvo. Jis pasaulį paliko, kai mergaitei tebuvo dvylika. Finansinių sunkumų prislėgta mama neišgalėjo dukters leisti į gerą mokyklą, tad pagrindinį išsilavinimą Agatha įgijo namie. Vėliau šeima pastebėjo jos polinkį į muziką. Buvo nuspręsta mergaitę siųsti į Paryžių mokytis dainavimo meno ir skambinti pianinu. Deja, gera muzikė iš jos neišaugo. Pirmiausia dėl to, kad paniškai bijojo scenos. Šios fobijos rašytoja neatsikratė visą gyvenimą. Kalbama, kad ji visada stengdavosi žūtbūt išvengti viešųjų kalbų ir kitokių pasirodymų publikai.

4. Netapusi pripažinta menininke, Agatha grįžo į gimtąjį Torkį ir ėmėsi kur kas praktiškesnio amato – baigė medicinos seserų kursus. Užklupus Pirmajam pasauliniam karui, uoliai darbavosi slaugydama ir tvarstydama sužeistuosius. Būtent tada ji susižavėjo vaistų gamyba. Pasibaigus karui, nutarė gilintis į farmacijos mokslus – netgi buvo tapusi vaistininko mokine. Deja, ir šioje srityje sužibėti nebuvo lemta. Užtat šios žinios vėliau labai pravertė rašant detektyvus. Jei esate skaitę A. Christie kūrinių, tikriausiai pastebėjote, kaip puikiai ji išmanė apie nuodus.

5. Rašytojos pašaukimą Agatha ■ Christie atrado, galima sakyti, visai atsitiktinai. Yra išlikę liudijimų, kad pirmąjį detektyvą sukūrė susiginčijusi su seserimi Margaret. Šioji teigė, kad detektyvus rašyti labai sunku. Agatha manė priešingai. Tada sesuo metė lemtingą frazę: „Jei tau atrodo taip lengva, pamėgink pati parašyti." „Ir pamėginsiu", – ambicingai atkirto Agatha. Tai nebuvo tušti žodžiai. Ji iš tiesų sukurpė detektyvinę knygą „Paslaptinga afera Stailse". Rašytojai debiu-tantei tada buvo besukanką trisdešimt metų. Tiesa, pirmasis kūrinys didelio atgarsio nesulaukė. Tik septintoji leidykla, į kurią kreipėsi būsimoji detektyvų karalienė, ryžosi jį išleisti. Pelnas buvo ne kažin koks -parduota vos du tūkstančiai knygos egzempliorių, o už pirmąjį honorarą naujai iškepta rašytoja tegalėjo nusipirkti padorius pietus. Agathai tai nelabai ir terūpėjo. Ji mėgavosi naujai atrastu pašaukimu – rašyti.

6. Netrukus jaunosios rašyto-.jos užsidegimas ėmė duoti vaisių. Parašiusi kontraversišką daugybę diskusijų sukėlusį detektyvą „Ro-džerio Ekroido nužudymas", Agatha Christie tapo žvaigžde. Kiekviena vėliau pasirodžiusi jos knyga akimirksniu atsidurdavo perkamiau-sių knygų sąrašo viršūnėje. Rašytoja lepino savo skaitytojus – per metus parašydavo po vieną ar net dvi knygas, ir taip buvo per visą karjerą, kuri tęsėsi daugiau kaip penkiasdešimt metų.

Per tą pusšimtį metų Agatha Christie parašė apie šimtą detektyvinių romanų ir trumpų pasakojimų, autobiografiją, keletą knygų apie archeologines ekspedicijas. Taip pat yra sukūrusi pjesių. Viena jų – „Pelėkau-tai", pirmą kartą suvaidinta Londone 1952 metų lapkritį, yra ilgiausiai besitęsiantis vaidinimas per visą teatro istoriją. Septyniasdešimtaisiais metais UNESCO paskelbė A. Christie leidžiamiausia autore pasaulyje. Vėliau šiuo titulu ją apdovanojo ir Guin-nesso rekordų knyga. Kiek tiksliai visame pasaulyje parduota A. Christie knygų, sunku būtų ir pasakyti. Viena yra tikra: skaičius siekia kelis milijardus egzempliorių.

7. Kuo ryškiau literatūros padangėje žiebėsi Agathos žvaigždė, tuo juodesni debesys kaupėsi asmeniniame jos gyvenime. Dar prieš tapdama rašytoja, 24-erių metų ji ištekėjo už karo lakūno Archibaldo Christie. Pora sušilaukė vienturtės dukters Rosalind. Santuoka buvo lyg ir sėkminga, bet po daugiau kaip dešimties metų bendro gyvenimo Agatha netikėtai sužinojo pribloškiamą naujieną: jos mylimas vyras turi kitą moterį ir nori skirtis. Rašytojai tai buvo didelis smūgis. Dar ir dabar besidominčiuosius jos biografija intriguoja vienas faktas: sužinojusi, kad vyras ją palieka. Agatha Christie netikėtai pradingo. Tik po vienuolikos dienų ją rado viename Jorkšyro grafystės viešbutyje prisidengusią pavarde Nyl (tai buvo jos vyro meilužės pavardė). Šio poelgio detektyvų karalienė niekaip negalėjo paaiškinti. Gydytojai jai diagnozavo depresijos sukeltą laikiną amneziją.

8. Vis dėlto, kaip sakoma, nėra to • blogo, kas neišeitų į gera. Praėjus dvejiems metams po skaudžių skyrybų, būdama keturiasdešimties rašytoja sutiko tikrą sielos draugą – archeologą serą Maxą Mallo-waną. Antroji santuoka buvo neregėtai sėkminga – su šiuo žmogumi Agatha Christie nugyveno gražiausius savo metus. Drauge su vyro archeologinėmis ekspedicijomis išmaišė kone pusę pasaulio, iš įvairių kultūrų pasisemdama ir peno savo kūriniams. Su M. Mallovvanu detektyvų karalienė nugyveno visą likusį gyvenimą.

9. Šį pasaulį Agatha Christie paliko sulaukusi 85-erių. Mirties liudijime konstatuota, kad mirė natūralia mirtimi. Tiesa, sklandė kalbų, esą jau nąvienerius metus.prieš mirtį ją kamavo Alzheimerio liga. Šis faktas oficialiai nepatvirtintas. Ne per seniausiai Toronto universiteto mokslininkai I. Lancashire’as ir G. Hirstas atliko tyrimą, kuriame išanalizavo žymiosios klasikės detektyvų žodyno pokyčius bėgant metams. Jų rezultatai patvirtino prielaidą, kad rašytoja iš tiesų galėjo kentėti nuo šios ligos. Teksto analizė atskleidė, kad du paskutinieji A. Christie parašyti kūriniai žodyno turtingumu gerokai atsilieka nuo ankstesnių. Be to, juose vartojama daug ne– apibrėžtų žodžių, kaip antai: „kažkas", „bet kas" ir pan. Pasak mokslininkų, panašūs dalykai yra būdingi sergantiesiems Alzheimerio sindromu.

Dar daugiau įdomių faktų čia.

Šaltinis: Įdomūs Faktai apie Agata Kristi

Žymės: