► Namų Valymas Gali Būti Pavojingas
Trokštame, kad namai spindėtų švara, tačiau nenorime aukoti brangaus laiko jiems tvarkyti. Cheminių priemonių gamintojai, kurie Ir įkalė mums į galvas, kad namuose visi paviršiai turi tviskėti, puikiai tai supranta, todėl įkyriai siūlo išmėginti kaskart vis naują kone magiškų galių turinčią valymo priemonę, kuri stebuklingu būdu pradangina kavos ir vyno dėmes, šalina kalkių nuosėdas, veiksmingai valo pridegusius riebalus ir įsisenėjusį purvą. Atrodo, nesame nei naivios, nei labai patiklios, bet imame ir susiviliojame tokia reklama, nes iš tiesų pavargome valyti, blizginti ir šveisti. Pirkdamos vis kitas priemones skirtingiems paviršiams valyti nė nepastebime, kaip mūsų vonios kambarys ar sandėlis pamažu virsta chemijos laboratorija, kur rikiuojasi baldų, grindų, kilimų, langų, keraminių ir metalnių paviršių valikliai.
Imkitės atsargumo priemonių
• Jei drabužiams skalbti naudojate įprastas skalbimo priemones, būtinai bent dukart juos išskalaukite (norint visiškai pašalinti skalbimo priemones iš audinio, reikėtų jį per-skalauti mažiausiai 16 kartų). Prastai išskalautuose drabužiuose lieka cheminių medžiagų, kurios gali dirginti odą ir gleivinę, ypač jei gausiai prakaituojate.
• Skalbdama rankomis nenaudokite miltelių, skirtų automatinėms skal-byklėms, nes jie itin sausina ir dirgina rankų odą.
• Tvarkydamasi namuose būtinai mūvėkite gumines pirštines. Skal-bikliai, indų plovikliai ir kitos valymo priemonės šalina ne tik dėmes, bet ir rankų odą dengiančią apsauginę riebalų plėvelę, todėl oda išsausėja, parausta, ims skeldėti ir peršėti.
• Jokiu būdu nemaišykite skirtingų valymo priemonių. Maišant įvairius chloro turinčius valiklius, ypač šarminį ir rūgštinį valiklį, išsiskiria mirtinai pavojingos chloro dujos.
• Buitines valymo priemones laikykite atskirai nuo maisto produktų, vaikams neprieinamoje vietoje.
Švaros kaina – artimųjų sveikata
Švaistyti pinigus cheminėms valymo priemonėms neprotinga ir neatsakinga. Juk toks beatodairiškas vergavimas švarai gali kainuoti didžiausią jūsų ir jūsų artimųjų turtą – sveikatą. Kuo veiksmingesnė valymo priemonė, kuo lengviau ji pašalina nešvarumus, tuo daugiau jos sudėtyje gali būti pavojingų cheminių medžiagų. Vis daugiau žmonių skundžiasi įvairiomis alerginėmis ligomis, kurias sukelia skalbimo ir valymo priemonėse esantys alergenai. Jei žmogus yra jautrus šioms medžiagoms, staigią alerginę reakciją gali sukelti vien stiprus skalbimo miltelių ar valiklio kvapas. Sveikatai ypač pavojingi chloro junginiai, kurių gali būti skalbinių balikliuose, vamzdynų, unitazų ir kilimų valikliuose. Dažniausiai skalbikliuose ir valikliuose aptinkamas chloro junginys natrio hipochloritas. Chloras dirgina odą (sukelia paraudimą ir niežulį), akių gleivinę ir kvėpavimo takus, prarijus pažeidžia ke-
penis ir inkstus, gali sukelti onkologines ligas.
Labai atsargiai reikia naudoti orkaičių, unitazų ir vamzdynų valymo priemones. Jose esančios ėsdinančios medžiagos gali nudeginti odą, sukelti vėmimą, stipriai pažeisti akių gleivinę (galima netgi apakti). Purškiant langų valiklį, reikia saugoti akis, nes šių valiklių sudėtyje esantys actas ir amoniakas gali stipriai sudirginti akių gleivinę, sukelti perštėjimą ir ašarojimą. Baldų valikliuose esantis terpentinas, eteriai ir esteriai gali dirginti kvėpavimo takus, sukelti kosulį ar bronchų spazmą. Lakūs organiniai junginiai, kurių būna metalinių paviršių valikliu
Rinkitės ekologiškas švaros priemones
Jei jums svarbu, kad namai būtų ne tik švarūs, bet ir saugūs, naudokite ekologiškas švaros priemones. Šiose priemonėse esančios aktyviosios medžiagos yra natūralios, dažnai augalinės kilmės, lengvai skylančios iki paprastų, žmogui nepavojingų ir aplinkos neteršiančių junginių. Ekologiškose švaros priemonėse nėra sintetinių kvepiklių, genetiškai modifikuotų medžiagų, konservantų ir pavojingų chemikalų, kurie gali dirginti odą, akis ir kvėpavimo takus. Dėl to ekologiškos švaros priemonės ypač tinka alergiškiems žmonėms. Neneigsime, ekologiškos priemonės kainuoja brangiau, tačiau jos paprastai būna didesnės koncentracijos, todėl ilgiau užtenka. Ilgainiui joms išleisti pinigai atsiperka, nes atsisakius pavojingų chemikalų išsaugomas didžiausias žmogaus turtas -sveikata. Ekologiškų švaros priemonių gamyba kruopščiai tikrinama ir griežtai prižiūrima sveikatos bei aplinkosaugos specialistų. Palankūs aplinkai ir žmonių sveikatai produktai žymimi specialiais ženklais.
Skaitykite etiketes
Pirkdama švaros priemones būtinai perskaitykite produkto etiketę ir atkreipkite dėmesį į jo cheminę sudėtį. Čia rasite daug naudingos informacijos apie produkto sudedamąsias dalis, jų keliamą pavojų, gamintojo perspėjimus ir patarimus, kaip elgtis ištikus nelaimei. Jei produkto sudėtyje yra sveikatai pavojingų chemikalų, ant pakuotės rasite apie pavojų įspėjančius oranžinės ir juodos spalvos ženkliukus.
Rinkitės mažiausiai pavojingus produktus. Pavyzdžiui, baliklius, kurie sukurti vandenilio peroksido, o ne chloro pagrindu. Vandenilio peroksidas lengvai suskyla, todėl nedaro žalos gamtai ir sveikatai. Nenaudokite skalbimo priemonių, kurių sudėtyje yra daugiau nei 5 proc. vandens kietumą mažinančių fosfatų.
Etiketėje paprastai būna nurodyta, kokį kiekį Ir kaip priemonę naudoti. Jei negalite be jos išsiversti, tai bent pasistenkite laikytis šių nurodymų.
Gaivina ar teršia?
Nederėtų piktnaudžiauti ir oro gaivikliais, kurie namų orą ne gaivina, o teršia. Oro gaivikliai Išnaudojami visur – gyvenamuosiuose kambariuose, biuruose, viešbučiuose, vonioje, tualete, automobilyje. Tai gali būti purškiami aerozoliai, kvapūs muiliukai, žvakės, smilkalai, į elektros tinklą jungiami kvapą skleidžiantys prietaisai ir kt. Skirtingi oro gaivikliai veikia skirtingai. Vieni sugeria arba chemiškai neutralizuoja nemalonius kvapus, kiti paprasčiausiai nustelbia blogą kvapą sintetinėmis kvapiosiomis medžiagomis arba dar blogiau – blokuoja kvapo receptorius. Pastaruosiuose gaivikliuo-se yra medžiagų, kurios padengia nosies ertmę plona aliejin-ga plėvele, todėl blogų kvapų neužuodžiame, nors jie ir toliau tvyro ore.
95 proc. oro gaiviklių sudėtyje esančių kvapiųjų medžiagų yra sintetinės, pagamintos iš naftos. Tai gali būti benzeno junginiai, aldehidai ar kitos toksinės medžiagos, kurios gali sukelti alergiją, centrinės nervų sistemos sutrikimus, onkologines ligas, apsigimimus. Kvapiosios medžiagos paprastai ištirpinamos etilo ar izopropilo alkoholyje. Šios medžiagos gali sukelti nuovargį, dirginti akis, kvėpavimo takus, slopinti centrinę nervų sistemą.
Norėdama išvengti sveikatos sutrikimų, atsisakykite sintetinių kvapų, verčiau dažniau vėdinkite patalpas, pašalinkite blogo kvapo šaltinį – išmeskite sugedusį maistą, dažniau išneškite šiukšles. Kvėpinkite namus natūraliomis priemonėmis: pamerkite šviežių gėlių, pavirinkite mėgstamų žolelių mišinį, uždekite žvakę iš bičių vaško, užlašinkite ant medvilninio audinio natūralaus eterinio aliejaus.
SVEIKATAI pavojingos MEDŽIAGOS:
■ terpentinas,
■ eteriai ir estei
■ chloro junginiai,
■ Neorganiniai junginiai,
■ nitrobenzenas,
■ formaldehidas,
■ alkilfenoletoksilatai,
■ amonio druskos,
■ sintetiniai kvapai,
■ triklozanas.
■ fenollai.
■ natrio hipochloritas,
■ kalio hidroksidas,
■ perchloretilenas.
■ natrio hidrosulfatas.
Šaltinis: Namų Valymas Gali Būti Pavojingas