► Pirmieji Dantukai
Pieniniai dantys dažniausiai pradeda dygti, kai vaikui sueina maždaug šeši mėnesiai. Dvejų metų vaikeliui jau turėtų būti 16-20 pieninių dantukų. Jų tvirtumas nepriklauso nuo to, kada jie išdygo.
Daugeliu atvejų pieniniai dantukai išdygsta kaip tik tokia seka. Tačiau ji dantų dygimui neturi jokios reikšmės. Kad sumažintumėte nemalonų jausmą, kuris mažylį erzina dantukams dygstant, dantenas patepkite specialiai šiam tikslui skirtu geliu. Jei tuo metu kūdikis yra labai neramus ir nevalgo, gydytojai pataria duoti nedideles dozes paracetamolio. Prieš sugirdydami vaistus pasitarkite su gydytoju ir atidžiai perskaitykite vaistų vartojimo instrukciją.
Jau pirmąjį išdygusį dantuką reikia pradėti valyti. Pirmaisiais gyvenimo metais dantukai valomi steriliu marlės tamponėliu, antraisiais jau pradedamas naudoti minkštas šepetukas. Kadangi pieniniai dantys greitai genda (ypač viršutiniame žandikaulyje), griežtai apribokite saldžių gėrimų ir valgių vartojimą, nes kūdikis negali išsiskalauti burnos. Jei ant dantukų atsirado geltonų arba rusvų dėmių, kreipkitės į vaikų odontologą.
Jeigu vaikas traumavo dantuką (nuskėlė gabalėlį, išjudino arba išsimušė), kuo greičiau kreipkitės į odontologą nepaisydami, ar dantukas pieninis, ar nuolatinis. Judantį galima išsaugoti, dantimis sukandus marlę arba kokią nors kitą medžiagos skiautelę. Išmuštą dantį reikia laikyti burnoje ir per valandą nuvykti pas chirurgą. Jei baiminatės, kad vaikas dantuką praris, įmerkite jį į vaiko seiles arba pieną, kol nuvyksite pas odontologą.
Šaltinis: Pirmieji Dantukai