Drabužių Kandys, Valymas

Kad apdarai neblizgėtų
Ilgiau dėvimi drabužiai pradeda blizgėti. Dažniausiai blizga suknelių, striukių, švarkų apykaklės, rankogaliai, kelnių, sijonų sėdimosios vietos. Todėl jeigu planuojate ir kitą sezoną dėvėti pamėgtus šiltus apdarus, nevertėtų jų pakabinti į spintą neparuoštų vasaroti.
■ Vos blizgančią švarko ar vilnonės suknelės apykaklę valykite actu sudrėkinta medžiaga. Tiks druskos ir amoniako mišinys (1:5).
■ Šiek tiek blizgantį tamsų vilnonį ar pusvilnonį audinį galite patrinti perpjauta žalia bulve.
■ Kelnių ar sijonų blizgesį panaikinsite, jei palaikysite juos virš puodo su verdančiu vandeniu taip, kad garai kiaurai persmelktų audinį.
■ Labiau nudėvėtų vilnonių, šilkinių drabužių blizgančias vietas išvalysite medžiaga, sudrėkinta benzinu ar acetonu.
■ Nepamirškite išvalyti ir švarkų, striukių, lietpalčių apykakles.

Atsikratykite drabužius graužiančių kenkėjų
Norite ir kitais metais pasipuošti mėgstamais kailiniais ar vilnonia suknele? Savo namus pirmiausia turėtumėte apsaugoti nuo kandžių ir jų lervų. ^ Kandys deda kiaušinėlius, iš kurių išsiritęs vikšras graužia gyvulinės kilmės audinius: vilnonius ir šilkinius drabužius, kailinius. Augalinės ir dirbtinės kilmės medžiagų šie parazitai nemėgsta.
✓ Kandžių patelės kiaušinėlius deda tik ten, kur yra vikšrams maisto.
✓ Šiltoje patalpoje kandys gali veistis ir žiemą, todėl kailinius Ir vilnonius drabužius naudinga ir žiemą, ir vasarą dulkinti, saulėtą dieną-vėdinti. Nuo saulės spindulių, ypač tamsiose medžiagose, kandys žūsta. Be to, jos žūsta ir nuo šalčio, f’ Vasarą kailinius, vilnones sukneles, švarkus, sijonus ar kelnes išdulkinkite, išvėdinkite saulėje, pabarstykite naftalinu, galite pridėti smulkiai sumaltų pipirų ir apvynioti lininiu, medvilniniu ar laikraščių popieriumi ir taip per vasarą laikyti spintoje arba dėžėje.

Kandys nemėgsta naftalino kvapo ir ten kiaušinėlių nededa. Vietoj naftalino galite dėti ir kitų priemonių, kurių rasite parduotuvėse.

✓ Jei ant drabužių matyti kandžių vikšrų, naftalinas mažai tepadės. Tada reikia valyti audinį benzinu suvilgytu šepečiu ir saulėtą dieną vėdinti lauke.

Liaudies išmintis
» Kai kas sako, kad bute pradėjus auginti augalą, vadinamą „auksiniu ūsu", išnyksta ne tik kandys, bet ir kiti namų parazitai. Esą jis dezinfekuoja orą, todėl nereikia augalo džiovinti ir kišti į spintą.
Senolių išmintis byloja, kad kandis kuo puikiausiai naikina raudonėlis.
✓ Sakoma, kad kandžių nebus į drabužius pridėjus apelsinų, citrinų žievelių arba levandos žiedų.
Seniau žmonės, kad nebūtų kandžių, spintose laikydavo stipraus kvapo muilą,  Norint iš drabužių pašalinti naftalino ar kitų medžiagų, skirtų kandims naikinti, kvapą, į spintą reikia įberti šiek tiek garstyčių miltelių.

Šaltinis: Drabužių Kandys, Valymas

Žymės: