Daržininko darbai kovo mėnesį

Pirmosiomis kovo (balandžio) dienomis pradėkite naudoti plėvele dengtus šiltnamius ir priedangas. Sodinkite gūžinės salotas, ropinius ir žiedinius kopūstus. Sėti galite ridikėlius, ridikus ir morkas.
Inspektai. Prasikalus daigams, kiekvieną šiltesnę dieną vėdinkite inspektus. Kiekvieną rytą nuimkite nuo^nspektų dengiamąją medžiagą, o vakare, nors ir nešąla, vėl uždėkite. Laistyti reikia saikingai. Liejama, kai išdžiūsta viršutinis dirvos sluoksnis.

Daržo žirniai, jie skirstomi į gliaudomuosius lygiasėklius, gliaudomuosius raukšlėtasėklius ir cukrinius arba šparaginius. Gliaudomųjų raukšlėtasėklių žirnių sėklos yra raukšlėtos ir geresnio skonio. Šių žirnių daigai jautresni šalčiui negu lygiasėklių, todėl ankstyvajai sėjai netinka. Gliaudomųjų lygiasėklių žirnių sėklos lygios, apvalios, tinka ankstyvajai sėjai. Cukrinių žirnių ankštyse nėra pergamentinio sluoksnio, todėl žalios ankštys vartojamos maistui kartu su sėklomis.

Kopūstai. Nuo kovo (balandžio) pabaigos galima sėti lauke visų rūšių kopūstus, taip pat ir ropinius. Sėjama eilėmis, paliekant 15 cm tarpus. Kad išaugtų stiprūs daigai, sėkite ne tankiai ir tolygiai. Sėklos norma 1 m2 – 2,5-3 g. Pasėjus patartina eilutes užberti 1 cm storio komposto žemės arba durpių ir smėlio mišinio sluoksniu, kad geriau sudygtų sėklos.

Mangoldai. Mėgsta giliai įdirbtą, humusingą ir pakankamai drėgną dirvą. Ypač lengvos ir sunkios dirvos jiems netinka. Tokį dirvožemį reikėtų gerinti durpėmis arba mėšlu. Mangoldų šaknys auga giliai žemėje, todėl dirvą būtina taip pat giliai —perkasti. Maistui galima vartoti mangoldų lapus. Sodinant, šiuo atveju, pakanka palikti tarp eilių 25-30 cm atstumą. Norint maistui vartoti tik lapkočius, atstumas tarp eilių turėtų būti 35-40 cm. Sėjama kovo (balandžio) viduryje. 1 m2 reikia 1-2 g sėklų, kurios į dirvą įterpiamos 2-3 cm gyliu.    Morkos. Kaip visos šakniavaisinės daržovės, taip ir morkos nepakenčia šviežiu mėšlu tręštos dirvos. Joms netinka šviežiai kalkinta dirva. Geriausia jas auginti praeitais metais kalkintoje dirvoje. Kalkinti būtina, kai dirvos reakcija magesnė kaip 6,5 pH. Kad šakniavaisiai išaugtų ilgi ir gražūs, dirvą reikia labai giliai sukasti.     Petražolės. Petražolių yra lapinių ir šakniavaisinių. Tą reikia žinoti, pirkdami sėklas. Kadangi petražolės tinka ne tik kaip prieskoninė daržovė, bet vartojama ir garnyrui, dažnai auginamos garbanotosios petražolės. Šakniavaisinės petražolės maistui vartojamos rudenį ir žiemą. Jų lapai lygūs. Nors petražolės dirvai nereiklios, tačiau geriau dera gausiai puvenų turinčioje dirvoje. Jų sėklos daigios tik dvejus metus, daigumą būtina tikrinti. Kaupai. Antroje kovo pusėje atkasami daržovių kaupai. (Likusios daržovės nuvalomos ir sunešamos į rūsį. Nuėmus kaupus, dirva giliai sukasama, kad prasivėdintų.

Ridikėliai. Jie geriausiai auga saulėtoje vietoje lengvose ir vidutinio sunkumo, puveningose dirvose, kurios nėra linkusios sudaryti plutą. Sunkios dirvos jiems netinka, nes jose išauga deformuoti, blogesnio skonio šakniavaisiai. Ridikėliams skirtų dirvų negalima tręšti šviežiu mėšlu. Tręšiant mineralinėmis trąšomis, reikia žinoti, kad ridikėliai labai jautri chlorui daržovė. Juos lauke galima sėti nuo kovo pradžios, kai atšyla oras ir išdžiūsta dirva.

Gelteklė. Tai reikli dirvai daržovė. Jai geriausiai tinka lengvos ir vidutinio sunkumo dirvos. Jos nepakenčia šviežio ■mėšlo. Jei dirva nepuveninga, iškratoma durpių ar gerai perpuvusio komposto. Sausas dirvas reikia gausiai lieti. Gelteklėms auginti numatytą plotą reikia sukasti per dvi kastuvo plokštes, nes jų šaknys išauga daugiau kaip 20 cm ilgio. Per tankiai pasėtos gelteklės išaugina prastus šakniavaisius.
Pomidorai. Kovo pirmąjį dešimtadienį į dėžutes pasėkite pomidorus, kurie augs pavasariniuose šiltnamiuose, o tuos, "kuriuos auginsite darže, apsaugotus nuo šaltų vėjų, pasėkite kovo antroje pusėje. Kad pomidorai nesirgtų virusinėmis ligomis, sėklas beicuokite. Paprasčiausias būdas – pasiruošti 1 proc. kalio permanganato tirpalą: 1 g kalio permanganato ir 10 g vandens. Sėklos tirpale laikomos 30 minučių, po to kelis kartus perplaunamos švariu vandeniu. Sėjamos į dėžutes (30x 50 cm) po 1,5-2 g sėklų. Po poros savaičių pradeda leisti tikruosius lapelius. Juos pikiuokite 10×10 cm atstumu, giliau negu augo.

Visi kovo mėnesio patarimai, jei vėiyvas pavasaris, tinka ir balandžio mėnesį.

Šaltinis: Daržininko darbai kovo mėnesį

Žymės: