Maisto medžiagos augalams

Daržovės maisto medžiagas iš dirvos pasisavina tiktai ištirpusias vandenyje. Kai jų pakanka, kad augalas galėtų normaliai augti ir vystytis, reikia ir optimalaus dirvos drėgnumo. Daržovėms būtini šie elementai: azotas, fosforas, kalis, kalcis, magnis, siera ir geležis. Tačiau, be šių svarbiausių, vadinamųjų makroelementų, kurių vienų kitu nepakeisi, būtini ir mikroelementai. Tai boras, cinkas, varis, molibdenas, jonas, arsenas.

Dažniausiai mūsų dirvose augalams stinga azoto. Kai trūkstą šio elemento, augalai nustoja augti, netenka natūralaus žalumo. Jei augalas vešlus, ryškiai žaliais lapais, azoto jam pakanka.
Fosforas skatina augalų brendimą ir vaisių mezgimą. Ypač svarbu, kad jo netrūktų sėkiojams, taip pat vaisinėms daržovėms. Stokojančių fosforo augalų lapų gyslos ir pakraščiai pasidaro melsvai violetinio atspalvio, nustoja augti antžeminės dalys ir šaknys. Ypač jautrūs fosforo trūkumui pomidorai.

Kalis dalyvauja organinės medžiagos sintezėje. Kai jo trūksta, augalų lapų pakraščiai ruduoja ir šiek tiek trupa, ant lapų atsiranda rudų dėmių, nevienodai noksta vaisiai. Dažniausiai kalio trūksta durpinėse dirvose, kur auginamos daržovės.
Nors kalcis yra priskiriamas prie pagrindinių augalų maisto elementų, tačiau juo dirvos kasmet netręšiamos. Nemažai kalcio į dirvą patenka su mineralinėmis trąšomis (superfosfatu ir kt.) bei mėšlu. Tiktai jo trūksta rūgščiose dirvose. Todėl jos kalkinamos. Kalkės gerina dirvos savybes.

Šaltinis: Maisto medžiagos augalams

Žymės: