RUDENINIS DIRVOS TRĘŠIMAS

Gausų derlių pavyks užauginti tik tada, jei dirvoje bus pakankamai augalams reikalingų maistinių medžiagų. Svarbiausios augalų maistinės medžiagos yra šios: azotas, fosforas, kalis ir kalcis.

* Azotą augalai vartoja aktyviai augindami ūglius ir lapus, todėl šiomis trąšomis dirvožemį patariama tręšti nuo pavasario iki vidurvasario.

* Fosforas skatina žiedpumpurių susidarymą, kalis spartina augimą, stiprina ir apsaugo nuo kenkėjų bei ligų, o kalcis reguliuoja dirvos rūgštingumą.

* Augalams taip pat reikalingi mikroelementai: manganas, boras, varis, magnis, geležies, molibdenas. Tačiau šių medžiagų augalams reikia nedideliais kiekiais. Šių mikroelementų yra mėšle, medžio pelenuose, o taip pat ir kompleksinėse mineralinėse trąšose. Dalis mikroelementų „sugrįžta" į dirvožemį, kai deginame piktžoles, augalines atliekas, lapus ir stiebus.

Ar organinės trąšos geriau nei mineralinės

Teiginys, kad organinės trąšos yra geriau nei mineralinės, yra teisingas su sąlyga, kad šios trąšos yra ekologiškai švarios ir tinkamai panaudotos. Mėšlu dirvožemį patariama tręšti kas 2-3 metai, nes jų poveikis trunka 3-4 melus.

Šviežiame mėšle gausu azoto; jis gerina dirvos struktūrą, tačiau jame mažai kalio, fosforo ir mikroelementų.

Prieš pat sėją ar sodinimą augalų dirvos šviežiu mėšlu tręšti negalima. Šviežiame mėšle gausu piktžolių sėklų, be to, jis gali „sudeginti" daugelio augalų šaknis. Todėl šviežiu mėšlu dirvą, ją perkasant, patariama patręšti rudenį arba jį sukrauti į komposto krūvas.
* Puiki organinė trąša yra perpuvęs mėšlas. Perpuvęs mėšlas nėra pavojingas augalams. Be to, jame nėra piktžolių, kurios pūvant mėšlui taip pat supūva.
Perpuvusiame mėšle vystosi bakterijos ir grybeliai, kurie maistines medžiagas perdirba tokiomis formomis, iš kurių jiems reikalingas medžiagas augalai gali pasisavinti labai lengvai.
* Pasak specialistų, durpių negalima vadinti pilnavertėmis organinėmis trąšomis, nes jose mažai maistinių medžiagų. Todėl durpes, kaip mulčiavimo medžiagą, patariama vartoti vasarą ir rudenį (prieš žiemą).

Šaltinis: RUDENINIS DIRVOS TRĘŠIMAS

Žymės: