Vaismedžių Sodinimas

Lietuvoje sodai pradėti auginti XVI-XVIII amžiuje. Kiekvienas didesnis dvaras ir vienuolynas turėjo savo sodą ir augalėliais besirūpinantį sodininką. Šiandien soduose populiariausia auginti obelis, kriaušes, slyvas, vyšnias, trešnes abrikosus ir įvairius vaiskrūmius, taip pat auginami vaisius vedantys retesni augalai: desertiniai šermukšniai, aronijos, aktinidijos, graikiniai riešutai ir kt. Sodą sodiname ilgam, todėl iš anksto reikėtų atidžiai planuoti, ką ir kur sodinsime.

Renkame vietą
Kad vaismedžiai vestų skaniausius, didžiausius, gražiausius ir geriausius vaisius, jie turėtų augti geriausiomis sąlygomis. Taip, kad užtektų šviesos, maisto medžiagų, šilumos bei drėgmės. Ar žinote, kad buvusio sodo vietoje vaismedžiai auga äppelträdetblogiau nei naujame plote? Idealiausia jaunus medelius sodinti apsaugotoje nuo vėjo buvusio daržo vietoje. Labai svarbu, kad gruntiniai vandenys būtų žemai ir dirva nebūtų permirkusi. Jei ketinate auginti kaulavaisius, turėtumėte įsidėmėti, kad jie nemėgsta rūgščios žemės, todėl tokią būtina kalkinti. Ir dar, sodo augalams patinka kompanija. Taip, taip -tada jie geriau auga. Taigi, jei sodinate vieną trešnę, pasodinkite jai ir draugę. O šalia obelaitės – bent serbento krūmelį. Štai kodėl sodinant sodą būtina kruopščiai suplanuoti, kur kokie augalai vešės.

Ką auginti
Pasak specialistų, skirtingose Lietuvos vietose skiriasi gamtinės sąlygos, ir ten, kur šalčiau, kai kurie šilumamėgiai augalai, pavyzdžiui, kriaušės ir abrikosai, gali iššalti. Todėl prieš renkantis, ką auginti, reikėtų apsidairyti, ką augina kaimynai ir kaip jiems sekasi. Jeigu jų sode net prižiūrimas augalėlis skursta, gali būti, kad panaši lemtis laukia ir jūsiškio. Kad ir apie kokius egzotiškus vaisius svaičiojate, nepamirškite, kad mūsų klimato sąlygomis ne viskas taip paprastai auga. Ir jei jūs norite vynuogyno, gali tekti statyti šiltnamį.

Reikėtų pasidomėti, kokios sodo augalų veislės nuo seno auginamos Lietuvoje. Jos jau patikrintos mūsų gamtinėmis sąlygomis, tad labiau įtikėtina, jog augs ir jūsų sode. Vertėtų pasidomėti, ką siūlo didieji Lietuvos medelynai, nes jie išaugino savo produkciją Lietuvoje, todėl medeliai bus atsparesni šalčiui. Turguose ir mugėse reikėtų atidžiai rinktis ir nesižavėti kitų šalių auginukais, nes jiems pas mus paprasčiau siai gali būti per šalta.

Verta žinoti ir tai, kad skirtingos veislės dera šiek tiek skirtingu laiku. Pirmiausia rugpjūčio mėnesį pasirodo alyviniai obuoliai, šiek tiek vėliau – visų kitų vasarinių veislių. Tada rudeniniai ir galiausiai žieminiai, kuriuos skiname nuo medžių neprinokusius ir galime išlaikyti iki pavasario. Viena tokių yra sena lietuviška veislė „Ryčiai”. To reikėtų nepamiršti, kad visą sezoną turėtumėte savo vaisių.
Kai kurie augalai, tokie kaip trešnės, negali patys apsidulkinti, todėl juos reikėtų sodinti po du.

Renkamės medelį
Medelį galime pirkti arba užsiauginti ir paskiepyti. Suvalgius labai skanų obuolį, galima pasėti jo sėklas ir laukti, kas iš jo išaugs, bet laukti teks mažiausiai septynerius metus arba ilgiau, be to, neaišku, kas išaugs. Beveik neįmanoma, kad išaugęs medelis iš sėklos duotų tokius pačius vaisius. Turėtumėte žinoti, kad dabar parduodami obelų ir kriaušių vaismedžiai būna žemaūgiai ir pusiau žemaūgiai, todėl, jei norite tokių medžių, kokie augo senelių ar tėvų sode, – aukštaūgių, teks patiems užsiauginti. Dar reikėtų nepamiršti, kad kuo mažesnis medelis, tuo jis trumpaamžiškesnis. Visi parduodami medeliai yra skiepyti. Į tvirtesnę ir atsparesnę šaknų sistemą, t. y. poskiepį, yra prigydomas norimos veislės įskiepis. Perkant sodinukus, reikia atidžiai juos apžiūrėti. Visi vaismedžiai turi turėti aiškią viršūnę. Dvimečiai medeliai privalo turėti ne mažiau kaip keturias, proporcingai aplink kamieną išsidėsčiusias šakas. Šaknys turi būti proporcingos medelio antžeminei daliai, t. y. panašaus dydžio. Medelis negali būti padžiūvęs. Pasiraukšlė-jusi žievė, nulinkę šakų galai, nusvirusi viršūnė rodo, kad medelis nukentėjo nuo sausros. Taip gali nutikti, kai medelis ilgai keliauja iš vieno turgaus į kitą.

Kaip sodinti vaismedžius

Gute LuiseSodinti galima pavasarį, atšilus žemei, balandžio pabaigoje, arba rudenį nuo rugsėjo mėnesio antrosios pusės iki spalio vidurio, kol dar neužšalo.
Duobę geriau iškasti savaitę iki sodinimo, jos gylis turi būti iki 70 cm, skersmuo apie 100 cm. Greitai augančių rūšių medeliai sodinami ne mažiau kaip penkių metrų atstumu vienas nuo kito, rūšys su vidutinio dydžio laja – ne mažiau kaip keturių, pusiau žemaūgės-kas tris keturis, o žemaūgės – kas du tris metrus. Visada reikia pagalvoti, kaip atrodys užaugę vaismedžiai, kad nesusodintumėte per tankiai. Prieš sodinimą sutvarkome šaknis: iškarpome pažeistas, patrumpiname per ilgas, kad sodinamos neužsilenktų. Vaismedžius sodiname giliau, nei augo medelyne, bet skiepijimo vieta visada turi būti 5-10 cm nuo žemės paviršiaus. Šaknis vienodai paskleidžiame Ir tik tada bename ant jų žemę. Ją berdami medelį kilstelime, kad žemių patektų tarp šaknų. Pasodintą medelį reikėtų palaistyti: užpilti kelis kibirus vandens, tada dirva labiau priglunda prie šaknų.

Kaip prižiūrėti vaismedžius


Medelius apmulčiuokite. Mulčias apsaugo šaknis nuo išdžiūvimo. Mulčio storis 5-10 cm. Jis paskleidžiamas 50-100 cm spinduliu aplink medelį. Mulčiuojama pūdiniu, durpėmis, pjuvenomis, žieve, šiaudais ar paprasčiausia žole. Jei mulčiuojama mėšlu, prie kamienėlio paliekama kelių centimetrų nemulčiuotas tarpelis. Mulčiuoti medžiai ir krūmai geriau prigyja ir sparčiau auga. Jeigu orai sausi, po pasodinimo reikia gausiai laistyti. Jeigu augalai buvo sodinti pavasarį, laistyti reikėtų visą vasarą, ypač jeigu ji karšta ir sausa. Dėmesio! Jauni medeliai neauga pievoje, juo labiau kultūrinėje vejoje. Tad jei ruošiatės sodinti medelius į veją, būtinai juos mulčiuokite. Tokiu atstumu, kokia yra medžio laja.

Jei suklydote
DripJeigu jūsų sodas jau duoda vaisių ir tik dabar apsižiūrėjote, kad visos obelys žieminės ir rudeninės, nenusiminkite – medžius galima perskiepyti. Galima Įskiepyti ir kelias veisles į tą patį medį. Tik turi būti panašus derėjimo laikas, taip nenualinsite medžio. Perskiepijant visą medį, to paisyti nebūtina. Perskiepyti galima ir senesnį medį. Jaunos šakelės skiepijimui pjaunamos nuo rudens iki pavasario nuo derančios medžio šakos galiuko. Yra Įvairių skiepijimo technikų. Geriausiai tą gali padaryti patirties turintis žmogus.

Populiariausia auginti obelis. Jos ištveria iki 50 °C šalčio. Vaisiai būna net iki 600 g svorio. Derėti pradeda ketvirtais metais. Aukštaūgės obelys gali gyventi iki šimto metų.

Vyšnios užima apie ketvirtadalį visų Lietuvos sodų ploto. Derėti pradeda trečiais ketvirtais metais. Atsparios, nereiklios, lengvai auga net mieste. Populiariausios veislės – „Žagarvyšnė” ir „Vietinė rūgščioji”.

Kriaušėms dirvožemis turi būti silpnai rūgštus į ir laidus vandeniui, jeigu auga alksniai, karklai, viksvos ir asiūkliai, dirva netinka kriaušėms. Menkai atsparios šalčiams, todėl šaltomis žiemomis iššąla.

Slyvos užima trečiąją vietą pagal populiarumą. Gali būti krūmai arba medžiai.

Trešnių vaisiai gali būti geltoni, raudoni, juodi. Dera kasmet ir gausiai. Trešnių medeliai jautroki šalčiui. Užauga iki 20 metrų.

Svarainiai pagal išvaizdą būna obuoliniai arba kriaušiniai. Lengvai dauginami sėklomis, atlankomis, atžalomis.

Abrikosai pakenčia iki 27 °C šalčio. Žydi anksti pavasari, todėl žiedai dažnai nušąla.

Serbentų krūmai auga iki 1,5 m. Būna juodųjų, raudonųjų ir baltųjų serbentų. Dera dvidešimt metų.

Agrastai vadinami šiaurės vynuogėmis. Nepakenčia pavėsio. Uogos būna įvairių dydžių ir spalvų.

Aviečių yra daugiau nei 120 rūšių. Dera nuo dvejų metų. Mėgsta derlingą dirvą. Galima mulčiuoti medžio drožlėmis.

Obelų veislės

ŽIEMINĖS VEISLĖS: „Lobo”, „Noris”, „Džonatanas”, „Kulono renetas”, „Spartan”, „Bogatyr”, „Šta-ris”, „Aldas”, „Šampion”, „Skaistis”.
RUDENINĖS VEISLĖS: „Rudeninis dryžuotasis”, „Delikates”, „Beržininkų ananasas”, „Vitos”, „Novamac”, „Paprastasis antaninis”, „Auksis”.

VASARINĖS VEISLĖS: „Alyvinis”, „Popierinis”, „Persikinis”, „Melba”, „Avenarijus”, „Topaz”, „Štaris”, „Aldas”. Tiesa, kai kurios iš šių veislių yra neatsparios ligoms.

Šaltinis: Vaismedžių Sodinimas