Drabužių Laidymas

Drabužius lyginate, kaip papuola? Nesistebėkite, jeigu jie ant kūno guli ne taip, kaip norėtųsi, greitai susidėvi. Jeigu juos laidysite pagal taisykles, dėl tokių dalykų nereikės sukti galvos.

Susiruošusi atlikti šį daugelio moterų ne itin mėgstamą darbą, pirmiausia apžiūrėkite vidinėje drabužių pusėje įsiūtas etiketes. Jose būna nurodyta, kokio karštumo lygintuvu laidyti gaminį.

MEDVILNĖ IR LINAS
Jei medvilniniame ar lininiame audinyje yra bent kiek sintetikos, tokj drabužį karšta laidyne būtinai laidykite iš išvirkščiosios pusės. Šimtaprocentinės medvilnės ar lino apdarus galima laidyti ir iš gerosios pusės, tik nevalia pamiršti daiktą užkloti drėgnu skudurėliu. Jeigu lyginsite garine laidyne, drabužį geriau išverskite į blogąją pusę. Medvilninį ir lininį drabužį išlyginsite lengvai ir greitai, jeigu neįeisite jam perdžiūti. Nutikus tokiai bėdai, irgi yra išeičių: galite iš vidinės pusės drabužį gausiai apipurkšti vandeniu arba sausą laidyti ant drėgno pagrindo, pavyzdžiui, nespalvoto storesnio medvilninio rankšluosčio.

VELVETAS, AKSOMAS IR DENIMAS

Džinsinius ar velvetinius drabužį reikia lyginti iš išvirkščiosios pusės karšta laidyne nustačius garų funkciją arba per drėgną skudurėlį. Ties velvetinio drabužio siūlėmis po audinio sparneliais gerai pakišti kartono juosteles – siūlės neatsispaus išorėje. Dar vienas svarbus dalykas: velvetą patartina lyginti ant minkštesnio pagrindo, tada audinio plaukeliai išlieka purūs. Aksomas yra vienas jautriausių žmogaus prisilietimui audinių, todėl prieš laidant iš jo pasiūtą drabužį reikėtų pirmiausia iš išvirkščiosios pusės palyginti mažiausiai matomoje vietoje, pavyzdžiui, ties šonine siūle, kurią pridengia ranka. Jeigu viskas gerai, drabužį galite laidyti. Tai darykite ant minkšto pagrindo ir stipriai nespauskite laidynės. Medvilninį aksomą lyginkite vidutinio karštumo laidyne, o šilkinį, viskozinį ar sintetinį – nustatyta mažiausios temperatūros režimu.

ĮSIDĖMĖKITE!
Karšta laidyne išlaidytas sausas velvetinis drabužis paprastai išorėje įgauna negražų blizgesį.

Vilnonis audinys yra linkęs trauktis, todėl vilnonius drabužius geriausiai laidyti per drėgną audinio skiautę ar specialų tinklelį iš blogosios pusės, kol tampa sausi. Jeigu laidyne gaminio gerai neišdžiovinsite, džiūdamas kambario temperatūroje, jis gali prarasti gražią formą. Vilnonio trikotažo gaminius patogiausia ir geriausia laidyti per dvigubą drėgną marlę. Nevalia stipriai spausti lygintuvo, antraip drabužis gali prarasti formą. Iškilaus rašto vilnonius mezginius lyginkite rašto kryptimi. Vilnonio ir pusvilnonio audinio galvos apdangalų, pirštinių nelaidykite. Išskalbtą ir lengvai Išgręžtą kepurę užmaukite ant tinkamo dydžio stiklainio ar kito apvalaus daikto ir palikite džiūti. Drėgnas pirštinaites džiovinkite rankomis išformuotas ar ant kieto pagrindo patiesto gerai drėgmę sugeriančio audinio skiautės. Pastaruoju būdu džiovinkite ir vilnonius mezginius.

ŠILKAS
Šilkinius apdarus laidykite sausus arba vos drėgnus iš vidinės pusės, nustačiusi minimalią laidynės temperatūrą. Jei reikia, tokio audinio drabužį galite palyginti iš gerosios pusės per marlės ar medvilninio audinio skiautę.

Ypač atidžiai lyginkite šilkinio drabužio siūles: jos ilgiau lieka drėgnos, todėl drabužis ties jomis gali išsitampyti ar blizgėti. Ką daryti, jei taip nutiko? Apdarą vėl įkiškite į vandenį, atsargiai iš-gręžkite, kelias minutes palaikykite virš garų ir pakabinkite džiūti. Kai bus sausas, išlaidykite. Jei perdžiūvusį šilkinį drabužį prieš laidydama keliolikai minučių lengvai įsuksite į drėgną rankšluostį, išlyginsite greičiau ir lengviau.

Šilkinį apatinį trikotažą venkite laidyti. Išskalbtą lengvai išgręž-kite, taisyklingai ištampykite ant kieto lygaus paviršiaus ir palikite džiūti.

DAR ŠIS TAS, KĄ REIKĖTŲ ŽINOTI

• Gausiai nėriniais puoštą drabužį laidykite iš išvirkščiosios pusės, patiestą ant baltu medvilniniu užvalkalu apvilktos pagalvės, – nėriniai išsaugos gražią formą, išliks purūs.
• Švarko ar puspalčio rankoves gražiau išlaidysite, jei į rankovės vidų įkišite gražiai į ritinėlį susuktą rankšluostį, pridengsite laidomą drabužio vietą drėgnu skudurėliu ir iš apačios į viršų dėsite ant jos laidynę, kol neliks raukšlių.
• Rauktas drabužio rankoves paprasčiau gražiai išlaidyti ne laidyne, o… šaukštu: gerai įkaitinkite jį verdančiame vandenyje, nusausinkite ir braukykite per klosčių įdubas viršutinės rankovės siūlės link.

Šaltinis: Drabužių Laidymas

Žymės: