GINKMEDŽIO EKSTRAKTO GALIA

Galvos svaigimas gali varginti įvairaus amžiaus žmones, bet dažniausiai juo skundžiasi vyresnio amžiaus pacientai. Nors galvos svaigimo priežasčių gali būti be galo daug, tačiau dažniausia – sutrikęs smegenų aprūpinimas krauju. Smegenų kraujotakai gerinti nuo seno vartojami ginkmedžio preparatai.

Galvos svaigimo priežastys
Norint nustatyti galvos svaigimo priežastį, svarbu atidžiai išklausyti pacientą, kruopščiai išsiaiškinti ligos anamnezę, įvertinti paciento somatinę bei neurologinę būklę.

• Dažniausia galvos svaigimo priežastis yra gerybinis paroksizminis pozicinis galvos svaigimas. Tai vertigo tipo galvos svaigimas, trunkantis iki 30 sekundžių, kurį išprovokuoja tam tikri galvos judesiai. Diagnozė nustatoma remiantis paciento skundais ir atlikus specialius mėginius. Pacientai pasveiksta savaime per kelis mėnesius, tačiau kartais svaigimas gali trukti ir keletą metų. Specifinio gydymo nėra, patariama vengti svaigimą provokuojančių galvos judesių. Taip pat tinka specialūs vestibulinės fizinės reabilitacijos pratimai.

• Kraujagyslinės kilmės galvos svaigimas tarp visų galvos svaigimo priežasčių užima antrą vietą. Normaliomis sąlygomis galvos smegenų ląstelės labai gerai aprūpinamos krauju, todėl jos gauna pakankamai deguonies. Tačiau daugeliui vyresnio amžiaus žmonių atsiranda aterosklerotinių pokyčių arterijų sienelėse, blogėja smegenų ląstelių aprūpinimas krauju, jose sutrinka medžiagų apykaita. Tada ir atsiranda galvos svaigimas, skausmas, pykinimas, ūžimas ausyse, sumažėja darbingumas, sutrinka miegas, pablogėja atmintis, pakyla kraujospūdis. Dėl lėtinio smegenų kraujotakos nepakankamumo atsiradęs galvos svaigimas gali būti gydomas ginkmedžio ekstrakto preparatais.

Menjero liga {morbus Meniere) – tai idiopatinė kochleovestibiulinė disfunkcija, pasireiškianti pusiausvyros ir klausos receptorių, esančių pieviniame labirinte, pažeidimo simptomų triada: pasikartojančiu priepuoliniu sisteminiu galvos svaigimu (vertigo), progresuojančiu prikurtimu, ausies ūžesiu. Dažnai vargina ir spaudimo bei užgulimo pojūtis ausyje. Manoma, kad Menjero liga gali kilti dėl keleto priežasčių. Įtakos gali turėti genetiniai ar anatominiai ypatumai, kraujotakos nepakankamumas, patirta trauma, persirgta virusinė infekcija, alerginės ar autoimuninės reakcijos bei psichosomatiniai veiksniai, jautrumas meteorologinių sąlygų pokyčiams.

• Vestibulinis neuronitas pasireiškia ūmiu, stipriu, užsitęsusiu vertigo. Jis dažniausiai pasireiškia jauno arba vidutinio amžiaus žmonėms esant virusinei infekcijai. Šiai ligai būdingas ryškus kelias dienas trunkantis galvos svaigimas. Klausa išlieka nesutrikusi, tačiau sergantysis gali jausti spengimą ar ūžimą ausyje.

• Dėl slankstelinių arterijų tiesioginio spaudimo arba jų spazmo (dėl simpatinių nervų rezginių, esančių aplink jas, dirginimo) atsiranda įvairių simptomų, tarp jų ir galvos svaigimas.

• Apie 2 proc. visų galvos svaigimo atvejų būna dėl VIII galvinio nervo auglio (neurinomos) ar kitų galvos smegenų auglių.

Ginkmedis – vienas seniausių pasaulio augalų

Ginkmedis yra vienas iš seniausių pasaulio augalų, išlikusių nuo žilos senovės. Šie medžiai augo

Žemėje jau prieš du šimtus milijonų metų. Ginkmedis dar vadinamas Ginkgo biloba, kalniniu abrikosu, mergelės plaukų medžiu, rytietiška slyva, sidabriniu abrikosu, sidabro vaisiumi ir sidabrine slyva. Ginkmedžio gimtinė – Kinija, bet kaip dekoratyvinis medis jis paplitęs daugelyje pasaulio šalių.

Ginkmedžio lapai medicinoje vartojami nuo senų laikų. Tradicinėje kinų farmakopėjoje ginkmedis minimas greta ženšenio. Vakarų šalyse medicininiais tikslais naudojamas standartizuotas ginkmedžio lapų ekstraktas. Vokietijoje ir Prancūzijoje jis yra vienas iš dažniausiai skiriamų vaistų. Ginkmedžio ekstraktas taipogi gausiai vartojamas JAV ir kitose pasaulio šalyse dėl savo neuroprotekcinių savybių ir kraujotaką gerinančio veikimo vyresnio amžiaus žmonėms. Jo skiriama periferinės kraujotakos funkcijos sutrikimui gydyti, ypač protarpinio šlubumo atvejais, galvos svaigimui ir spengimui ausyse mažinti. Naujesnės šio augalo ekstrakto taikymo sritys – aukštumų ligos ir erekcijos sutrikimų gydymas. Ginkmedžio lapuose yra įvairių biologiškai veiklių medžiagų, daugiausiai – flavonoidų (dominuoja kemferolis ir kvercetinas.) Be to, yra ir ginkolidų bei bilobalidų – unikalių, tik ginkmedžiuose esančių medžiagų. Būtent dėl šių veikliųjų medžiagų antioksidacinio, trombocitus aktyvinančio ir kitų poveikių ginkmedžio ekstraktai labai vertinami medicinoje.

Ką rodo tyrimai?
Tyrimais patvirtinta, kad ginkmedžių ekstraktas:
• gerina kraujotaką;
• gerina atmintį ir didina gebėjimą mokytis;
• didina hipoksijos toleranciją, ypač smegenų audinio;
• skatina mikrocirkuliacinę perfuziją;
• mažina tinklainės edemą ir tinklainės ląstelių pažeidimą;
• skatina pusiausvyros sutrikimo kompensaciją;
• inaktyvuoja reaktyvius deguonies radikalus (flavonoidai);
• pasižymi neuroprotekcinių veikimu (ginkgolidai A ir B, bilobalidai);
• hipokampe lėtina su amžiumi susijusį muskarininių cholino receptorių ir alfa2 adrenoreceptorių nykimą, gerina cholino pasisavinimą;
• antagonistiškai veikia PAF (trombocitų agregacijos aktyvatorius) (ginkgolidai);
• slopina traumos ar toksinų sukeltos smegenų edemos atsiradimą ir skatina jos nykimą.

Šaltinis: GINKMEDŽIO EKSTRAKTO GALIA