Apsinuodijimas Grybais Simptomai

Labiausiai reikia saugotis grybų, kurie be jokios išlygos pragaištingi visiems. Pavyzdžiui, žalsvosios ir smailiakepurės musmirių sukelta intoksikacija daugeliu atvejų baigiasi mirtimi. Tai priklauso nuo suvalgyto vaisiakūnių kiekio, taip pat nuo juose esančių nuodingų medžiagų poveikio ir ligonio sveikatos būklės. Žalsvojoje musmirėje susikaupia daugiau kaip 10 nuodingų medžiagų, kurių poveikis labai nevienodas. Faloidinas greitai veikiantis nuodas, 0 laloinas ir falinas pamažu nuodija kepenis ir visą virškinimo traktą. Falinas naikina raudonuosius kraujo kūnelius. Tačiau ši medžiaga karštame vandenyje (60—70°C temperatūros) suyra.

Musmirėse yra ir daugiau nuodingų medžiagų, kaip falolyzinas, amavadinas, amanitinas, muskarinas, muskaronas, cholinas, muscimolas ir kt. Apsinuodijimo požymiai išryškėja po 2—24, kartais po 48 valandų, ar net vėliau. Apsinuodijus žalsvąja musmire aštrūs skausmai skrandyje, viduriavimas, galvos svaigulys, dažnas vėmimas prasideda maždaug po 8—24 valandų. Dėl per ilgo nuodų inkubacijos periodo ligonio išgelbėti dažniausiai nepasiseka. Priklausomai nuo nuodų kiekio ir žmogaus sveikatos būklės jis miršta per 3—15 dienų.
Pasijutus blogai, nedelsiant reikia išplauti skrandį, sukelti vėmimą, daug gerti kruopų nuovirų, skysto kisieliaus, stiprios beržo, bruknių, arkliauogės lapų arbatos. Ir kuo skubiausiai kreiptis į gydytoją.

Pavojingos ir kitos musmirės, kuriose nemažai muskarino ir kitokių nuodingų medžiagų. Dabar nustatyta, kad muskarinas nejautrus aukštai temperatūrai, bet tirpus vandenyje. Verdant grybus jis suyra ir neutralizuojasi. Pasirodo, kad muskarino yra beveik visuose grybuose, tik jo kiekis nevienodas, dažniausiai labai mažas, išskyrus plaušabudes. Pavyzdžiui, Patujaro plaušabudėje muskarino yra 150 kartų daugiau nei kai kuriuose kituose nuodinguose grybuose. Tačiau muskarinas tirpus vandenyje. Nuodingas grybas pilkoji meškutė buvo vartojama maistui šviežia, sūdyta. Ištyrus paaiškėjo, kad, be būdingų kai kurių silpnai nuodingų medžiagų, ji turi savybę kaupti radioaktyvias medžiagas. Ir džiovinta nuodinga. Dėl to ji išbraukiama iš valgomųjų grybų asortimento. Europoje žinoma apie 100 nuodingų grybų rūšių, Lietuvoje daugiau kaip 60. Be minėtų nuodingų musmirių ir Patujaro plaušabudes, mūsų miškuose auga labai pavojingas grybas — nuodingasis nuosėdis (Cortinarius orellanus). Pasirodo, kad 80 kg sveriančiam žmogui 300 g šio grybo yra mirtina dozė. Nuodas oreianinas dar pavojingesnis nei faloidinas, jo veikimas pasireiškia pavėluotai, ne anksčiau kaip po 3 dienų, dažniausiai po kelių savaičių ar net po kelių mėnesių, kai būna užnuodytas visas organizmas. Sutrinka inkstų, kepenų veikla, ligonį kankina troškulys, jam džiūsta gerklė, lūpos, pradeda skaudėti žarnyną, galūnes.

Mūsų miškuose auga ir silpnai nuodingų grybų, kurie panašūs į valgomuosius, kaip antai Hornemano gieiviabudė (Stropharia hornemannii), nuodingasis pievagrybis (Agari-cus xanthodermus), stambioji gijabudė (Entoloma sinuatus), labai panaši į valgomus pievagrybius, puokštinė kelmabudė (Hypholoma fasciculare), eglinė kūgiabudė (Galerina margina t a) — į kelmučius, o dryžuotasis baltikas (Tricholoma virgatum), geltonasis baltikas (T. sulphureum) į juosvažalį baltiką ir žaliuokę. Sąlyginai nuodingų grybų aptinkama tarp ūmėdžių, piengrybių, net baravykų.

Nuodingus grybus galima suskirstyti į 3 grupes:
a) grybai, kurie erzina virškinimo traktą (kai kurie kartūs piengrybiai, ūmėdės). Jų užvalgius jau po 1—2 valandų pakyla temperatūra, ligonis pradeda vemti, viduriuoti. Po kelių dienų jis pasveiksta.
b) grybų nuodai, veikiantys nervų sistemą (pvz., paprastoji musmirė). Po 2—3 valandų išsiplečia akių vyzdžiai, prasideda vėmimas, viduriavimas, haliucinacijos. Laiku suteikus medicininę pagalbą ligonis pasveiksta.
c) grybų nuodai, veikiantys ląstelę, ląstelių toksinai. Užvalgius žalsvosios musmirės, po 8—24 valandų sutrinka kepenų funkcija, pradeda skaudėti skrandį, krūtinės srityje, ligonis vemia, viduriuoja.

Nepamirškime, kad galime apsinuodyti ir gerais valgomais grybais, jei maistui vartosime senus, ištyžusius, sukirmijusius  ar stipriai šalnų pakąstus grybus. Tokiuose grybuose irstant baltymams, riebalams, gaminasi amidai, aminai, kaip ir sugedus mėsai, žuvims, sviestui.

Šaltinis: Apsinuodijimas Grybais Simptomai

Žymės: