Kaip išsirinkti vyną

Akys raibsta nuo vyno pasiūlos
Jei nesate vyno žinovė, tačiau mėgstate įvairių švenčių proga ar susitikusi su drauge pasimėgauti taure vyno, užsukus į prekybos centrą tikrai lengva pasimesti. Galbūt norėtųsi išmėginti naujo skonio vyną, tačiau ilgai svarsčiusi vis dėlto čiupote įprasto ir seniai pamėgto gėrimo butelį? Renkantis gali padėti kelios svarbios taisyklės. ■ Proga turi reikšmės. Jeigu norite išsirinkti vyno butelį savaitgalio pasisėdėjimui su draugais ar ketinate pasimėgauti taure gėrimo šeimos ratelyje, galite rinktis ir paprastesnį bei pigiau kainuojantį jauną vyną. Rimtesnei progai, pavyzdžiui, švenčiant jubiliejų, Kalėdoms ar laukiant ypatingų svečių, gėrimų lentynose pasidairykite kokybiškesnio vyno. ■

Kitas svarbus kriterijus -su kokiu maistu jį vartosite. Besimėgaujant taure vyno derėtų prisiminti, kad vynas yra maisto dalis, todėl jo tikrasis skonis atsiskleis tik derinant su užkandžiais ar tam tikrais patiekalais. Vyno žinovai siūlo pasikliauti viena taisykle: kuo lengvesnis maistas, tuo lengvesnis turėtų būti ir vynas, o prie solidžių ar sočių patiekalų derėtų derinti brandesnį ir brangiau kainuojantį vyną. Po valgio gali būti geriamas desertinis vynas.

 

Brangų rūšinį vyną  būtina derinti su maistu, • nes netinkamai vartojamas neatsiskleis ar net gali pasirodyti neskanus. ■ Įtakos turi ir sezonas. Pavasarį ir vasarą tikriausiai norisi mėgautis gaivesniu vynu, todėl galite rinktis baltąjį, rožinį ar putojantį šį gėrimą. Štai žiemą, kai norisi sotesnio maisto, ir vynas turėtų būti sodresnis, todėl šiuo metų laiku žmonės itin mėgsta raudonąjį vyną. Rožinis vynas yra universalus. Nors paprastai jis laikomas vasarišku vynu, iš tiesų jį tinka skanauti bet kuriuo metu, tinka ir prie mėsos, ir prie lengvesnių užkandžių, galima gerti vieną ar kaip aperityvą prieš maistą.

Tikriausiai dauguma Kalėdoms nuspręs paruošti pagrindinį patiekalą – kalakutą, viščiuką ar kitos paukštienos. Balta paukštienos mėsa geriausiai dera su brandintu ąžuolo statinėse rūšiniu baltuoju vynu arba sausu putojančiu vynu. Jei mėgstate raudonąjį vyną, tokiu atveju prie paukštienos labiau tiks lengvas jaunas arba trumpai brandintas vynas. H Kaina. Ne paslaptis, kad renkantis vyną vienas svarbiausių kriterijų yra kaina. Pastebėta, kad ypač sunkmečiu žmonės dažniausiai renkasi tą vyną, kurio siūlomas per akcijas įsigyti už geresnę kainą. Geroji akcijų pusė – galite paragauti skirtingų rūšių vyno, tačiau pirkti vien todėl, kad pigesnis, nederėtų skubėti. Nors turite galimybę paskanauti brangesnio vyno už patrauklesnę kainą, dar nereiškia, kad jis bus skanus ir geras.

Ką rodo etiketė?
Kaina ir etiketės grožis ne visada nusako vyno kokybę. Todėl būtinai pažvelkite, kokia informacija nurodyta etiketėje ir mokėkite ją perskaityti. Etiketėje dažniausiai galima rasti informacijos apie vyno skonio ir aromato savybes, kiek laiko jis brandintas, rekomenduojama vyno pateikimo temperatūra, su kokiu maistu geriausia jį derinti.

■ Kilmės šalis. Vyno pasaulis padalytas į dvi dalis: naująjį ir senąjį. Senajam pasauliui priklauso Prancūzija, Vokietija, Ispanija, Italija ir kitos Europos šalys, kurios turi nuo seno tvirtas vyndarystės tradicijas ir laikosi griežtų vyno gamybos reikalavimų. Dėl to iš šių kraštų kilęs vynas yra šiek tiek brangesnis. Argentina, Čilė, Pietų Afrika, Amerika ir kt. priskiriamos naujojo vyno pasaulio šalims. Atsargiau reikėtų rinktis išvydus pigų vyną, kilusį iš Senojo pasaulio šalių. Vynas iš Naujojo pasaulio, ypač Čilės, Argentinos, garsėja puikiu kainos ir kokybės santykiu. Be to, šis vynas švelnesnis ir lengvesnis, todėl artimesnis mūsų gomuriui.

■ Vyno kategorija. Rinkdamosi vyną nusistatykite kartelę, kiek ketinate išleisti. Senojo pasaulio vynai dažniausiai skirstomi į kategorijas. Kategorijos suteikiamos pagal tai, kaip buvo laikomasi griežtų vyno gamybos taisyklių. Šiaip vynas, reguliariai kainuojantis iki 15 Lt, dažniausiai būna jaunas, nebrandintas statinėse, jam nekeliami aukšti gamybos reikalavimai.

Merlot – vienos iš pagrindinių Bordo vynuogių su slyvų, juodųjų serbentų, šokolado poskoniu. Shiraz, Syrah – atskleidžia juodųjų vaisių, saldymedžio, prieskonių natas. Ragaudama vyną, atkreipkite dėmesį, iš kokios vynuogių rūšies jis pagamintas. Išsirinkusi mėgstamiausią rūšį, galėsite drąsiau ragauti ir kitų kompanijų vyną. Tačiau atminkite, kad skirtinguose regionuose tos pačios vynuogių rūšies skonis šiek tiek skiriasi.
Idėja. Vakarėlio metu pasirinkite paragauti tos • pačios vynuogių rūšies, tačiau skirtingų regionų vyno ir surenkite mini vyno degustaciją.

Kaip ragauti vyną

■ Atidarius butelį, vyną geriausia suvartoti per parą.
■ Taurės. Jei norite paragauti kitos rūšies vyno, reikėtų imti naują taurę. Arba įpilkite šlakelį naujo vyno, juo paskalaukite taurę, išpilkite ir įsipilkite iš naujo. Taurę reikėtų laikyti už kojelės, kad vynas nešiltų rankoje. į taurę vyno pilkite po nedaug, maždaug 100 ml. Baltasis vynas patiekiamas mažesnėje taurėje nei raudonasis. Dar į mažesnes taures gali būti išpilsto-mas desertinis vynas.
■ Su įvairiu maistu geriamas sausasis vynas.
Desertą rekomenduojama skanauti su saldžiu arba pusiau saldžiu vynu, taip pat toks vynas tinka pasisėdėjimams su draugais, kai patiekiama lengvų užkandžių ar vaisių. B Jei norite paragauti skirtingų rūšių vyno, pirmiausia reikėtų pradėti nuo sausojo ir tik vėliau pereiti prie saldžiųjų vyno rūšių, antraip sausasis pasirodys per rūgštus ir visai neskanus. Taip pat pirma ragaukite jauną vyną, paskui galite įsipilti ir brandesnio. ■ Patiekimas. Baltąjį, rožinį ir putojantį vyną rekomenduojama atšaldyti nuo-8°C iki -14°C temperatūros. Raudonasis vynas patiekiamas kambario temperatūros -maždaug +5 C ar +18°C, todėl karštą vasaros dieną ir raudonąjį vyną šiek tiek palaikykite šaldytuve. ■ Raudonąjį vyną reikėtų atkimšti valandą prieš ragaujant – "pakvėpavęs" tampa švelnesnis ir aromatingesnis.

Mitai apie vyną

■ Kuo vynas senesnis, tuo geriau. Ne visai tiesa. Nusipirkus gero vyno galima laikyti kelerius ar dešimt metų. Jauną vyną reikia suvartoti kuo greičiau, todėl pigus vynas turėtų būti kuo šviežesnis!
■ Kuo butelio dugnas labiau išgaubtas, tuo geresnis vynas. Tačiau tai vyno kokybei įtakos neturi.

Šaltinis: Kaip išsirinkti vyną