Sodininko darbai vasario mėnesį

Vasario (kovo) mėnesį nuimkite ant vaismedžių kamienų rudenį uždėtas klijų juostas ir jas sudeginkite. Juostas imkite atsargiai, nes po jomis viršuje ir apačioje gali slėptis kenkėjai ar būti padėtų žiemsprindžio liaušinėlių. Kamieno dalį virš ir žemiau juostos teptuku aptepkite 5 proc. sodo karbolineumo tirpalu. Žiemą dažniausiai purškiama sodo karbolineumu ir DNOK.

Cheminiai preparatai vartojami skirtingos koncentracijos. Kad jie būtų efektyvūs, reikia laikytis ruošimo ir naudojimo taisyklių. Purškimu norima sunaikinti kenkėjus jų žiemojančiose vystymosi fazėse. Tai dažniausiai amarų ir žiemsprindžių kiaušinėliai, taip pat lapsukių ir voratinklinės kandies lervos. Taip pat žūva visi kiti čiulpiantys ir graužiantys kenkėjai, išnyksta kerpės ir samanos. Žinokite, kad DNOK labai kenkia lapinėms po vaismedžiais augančioms kultūroms. Per vasario (kovo-balandžio) mėnesį reikia baigti retinamąjį (šviesinamąjį) derančių vaismedžių genėjimą. Retinamasis genėjimas reikalingas tada, kai anksčiau vaismedžiai nebuvo tvarkyti ir jų vainikas labai tankus.

Šalinamos visos j vainiko vidų augančios, sužalotos, nesveikos, taip pat besitrinančios šakos ir ūgliai. Išretintas vainikas geriau apšviečiamas ir prapučiamas. Vainiko viduje augančios, gerai derančios vaisinės šakutės paliekamos. Nešalinami taip pat jauni ūgliai, iš kurių bus formuojamos vaisinės šakutės. Nupjautos šakos ir ūgliai neturi likti sode.

Jei orai geri, jau vasario (kovo) pabaigoje perskiepykite kaulavaisinius vaismedžius. Kaulavaisinių vaismedžių sultys pradeda judėti anksčiau kaip sėklavaisinių, perskiepyti piemiausia reikia vyšnias. Patikimiausia perskiepyti į trikampišką įpjovą. Svarbiausia, kad kambiai sutaptų ir komponentai suaugtų. Tam reikalingas aštrus akiavimo ar skiepijimo peilis. įskiepis nupjaunamas dviem pjūviais: padaromas toks trikampis, kad, įstačius į poskiepyje tokią pat trikampišką įpjovą, gerai sutaptų jų kambio sluoksniai. įstačius įskiepius, aprišama plaušais (plėvelės juostele) ir rūpestingai aptepama sodo tepalu.

Anksti žydinčių vaismedžių vegetaciją, kai meteorologinės sąlygos ypač nepalankios, galima uždelsti apdengus pomedžius šiaudais ar kita panašia medžiaga. Paprasčiausia priemonė suvėlinti vaismedžių žydėjimo laiką
yra pomedžių žemės dengimas šiaudų ar lapų sluoksniu. Jei žemė dar įšalusi, dirva pridengiama vasario mėnesį. Ši danga neleis anksti atšilti dirvai. Vaismedis pradės vėliau vegetuoti, o kartu ir vėliau skleisti žiedinius pumpurus.

Obelų miltligę pradėkite naikinti nuo vasario mėnesio. Wisos pilkšvai baltu grybienos valkčiu padengtos ūglių Iviršūnės išpjaunamos iki sveikos vietos. Ši apsaugos
preimonė neleidžia plisti minėtai ligai ir kartais galima apsieiti ir be cheminių preparatų.

Šaltinis: Sodininko darbai vasario mėnesį

Žymės: