Anoreksija

MOTERYS SIEKIA TOBULŲ LINIJŲ

Priežasčių, dėl kurių prasideda lieknėjimo bumas, galintis pasibaigti sunkiais valgymo sutrikimais, labai daug. Įtakos turi paveldimumas (rizika padidėja net kelis kartus), psichologinė, socialinė, kultūrinė aplinka, kurioje vaikas ar jauna mergina auga. Ne mažiau svarbi yra žiniasklaida, vis dar formuojanti visuomenės sąmonėje kaulėtos moters-mergaitės grožio idealą.Tiesa, žurnaluose netrūksta informacijos apie gyvybei pavojingus valgymo sutrikimus, tačiau pervertęs puslapį randi naujos dietos receptą arba stulbinančios modelio karjeros pasiekusios paauglės gyvenimo istoriją.Tokiomis sąlygomis net savimi pasitikinti suaugusi moteris pradėtų jaustis nevisavertė. Ir tai tik keletas iš nedaugelio manomų lieknėjimo„bumo" pavyzdžių.

 

LIEKNĖJIMO LIGOS

Dauguma jaunų mergaičių ir moterų pradeda laikytis įvairių dietų, neretai peržengdamos ribą, už kurios prasideda sunkiai išgydomos ligos – nervinė anoreksija ir bulimija.

Nervinė anoreksija ir bulimija yra psichiniai valgymo sutrikimai, kai moterys sąmoningai mažina kūno svorį arba persivalgo ir po to siekia maistą pašalinti vėmimu.

Šie sutrikimai dažniausiai kamuoja jaunas merginas, o aplinkiniai ir net artimieji dažnai keletą metų nepastebi, kad šalia jų gyvenantis žmogus klaidingai suvokia savo kūną, kol visiškai išsenka. Dažnai ne pati mergina, o jos artimieji ieško pagalbos, kreipiasi į specialistus – prireikia psichologo, psichiatro konsultacijų, dietologo paramos. Laiku pastebėta ir bulimija, ir anoreksija pagydoma.

PAVOJUS SVEIKATAI Nervinės anoreksijos pavojai:

• nenormaliai suretėja širdies ritmas, mažėja kraujospūdis, pakinta širdies raumenys, didėja širdies sustojimo tikimybė. Ima trikti kraujotaka, bąla galūnių pirštai (kai visiškai susitraukia kraujagyslės);
• išnyksta mėnesinės;
• mažėja raumenų masė;
• netenkama daug skysčių, todėl gali sutrikti inkstų veikla;

ANOREKSIJOS IR BULIMIJOS GRĖSMĖS SIGNALAI

Anoreksijos grėsmės signalai

Bulimijos grėsmės signalai

Ryškus svorio kritimas

Nuolatinis susirūpinimas valgymu ir nenugalimas potraukis valgyti. Bū­dingi persivalgymo epizodai, kai per trumpą laiką suvalgoma daug mais­to.

Nuolatinis domėjimasis svoriu, maistu, kalorijomis, maisto riebumu ir dietomis.

Žmogus stengiasi priešintis „storinančiam" persivalgymo poveikiui (su­kelia vėmimą, dažnai vartoja vidurius laisvinančių preparatų ir kt., badau-ja).

Atsisakoma maisto, ypač turinčio daugiau kalorijų.

Būdinga liguista baimė nutukti, taigi žmogus nusistato griežtą svorio ribą, daug žemesnę negu būdinga normalaus kūno svorio žmogui.

Nerimaujama dėl galimo svorio priaugimo ir„storumo".

Persivalgymo priepuoliai ir noras mažinti svorį kartojasi mažiausiai du kartus per savaitę tris mėnesius.

Dažnai kalbama apie savo „storumą" ar „antsvorį", nors svoris nepaliau­jamai krenta.

 

Neigiamas alkis.

 

Laikomasi mitybos ritualų (pvz., maistas valgomas tam tikra tvarka, ilgai kramtoma, maistas dėliojamas lėkštėje iš vienos vietos į kitą ir t.t.).

 

Nuolat vengiama situacijų, susijusių su maistu.

 

Atsiribojama nuo draugų ir mėgstamos veiklos.

 

Laikomasi sekinančio sportavimo režimo (nepaisant oro sąlygų, nuovar­gio, ligos ar susižeidimų), kad tik būtų sudegintos suvartotos kalorijos.

 

• dažnai skundžiamasi nuovargiu, net alpstamą;
• susilpnėja imunitetas;
• pradeda sausėti oda, plaukai, jie slenka;
• gali ant viso kūno (net neįprastose vietose, pavyzdžiui, ant veido) augti plaukai – taip organizmas stengiasi palaikyti šilumą kūne.
Pavojingi ir bulimijos padariniai:
• netekus daug skysčių gali sutrikti širdies ritmas, sustoti širdis. Vemiant netenkama kalio ir natrio;
• dėl dažno vėmimo gali prasidėti stemplės uždegimas, ji gali plyšti;
• nuo skrandžio sulčių, patenkančių į burnos ertmę dėl dažno vėmimo, ant dantų gali atsirasti dėmių, dantis greičiau pažeidžia ėduonis;
• dažnai vartojamų laisvinamųjų preparatų pasekmė – nereguliarūs skrandžio judesiai bei lėtinis vidurių užkietėjimas;
• persivalgius net gali plyšti skrandis.

DAUG ŽADA, MAŽAI DUODA

Visos ekstremalios dietos, žadančios greitą lieknėjimą, išbalansuoja žmogaus mitybos įpročius bei maisto medžiagų (baltymų, riebalų, angliavandenių), santykį dienos racione. Tai jų esminis pavojus ir trūkumas. Laikinai svoris„krenta" tik dėl to, kad laikinai pakeitus mitybą iš organizmo pasišalina skysčiai. Tačiau numetę svorio žmonės neišvengiamai grįžta prie tų pačių mitybos įpročių, todėl vėl sugrįžta ir svoris, o dažnai priaugama dar daugiau. Moksliniai tyrimai nenuginčijamai rodo, kad sėkmingai atsikratyti antsvorio galima tik pagal tokią mitybos programą, kuri padeda kontroliuoti svorį visą likusį gyvenimą. Kur kas geriau yra ne laikytis dietos, bet pasirinkti tinkamą maistą. Iš karto neatsisakykite visų savo mėgstamų valgių, nes tai jus prislėgs ir jūs neištvėrę vėl prisivalgysite. Mitybos įpročius keiskite pamažu, kad organizmui būtų lengviau prisitaikyti.

SVEIKOS MITYBOS PRINCIPAI

• Rūpestingai rinkitės maistą. Skaitykite etiketes ir domėkitės valgių sudedamosiomis dalims. Stenkitės, kad kiekvienas kąsnis būtų kuo naudingesnis. Valgykite natūralius produktus. Kuo daugiau produktas perdirbtas, tuo mažiau jame likę vitaminų, maistingųjų medžiagų, tuo daugiau jame druskos ir įvairiausių cheminių priedų.
• Nepraleiskite pusryčių, pietų, vakarienės. Sena gera taisyklė: valgykite mažai, bet dažnai. Neleiskite savo organizmui badauti.
• Angliavandeniai (pamatinė sveikatos piramidės grupė) – pagrindinis energijos šaltinis. Bet rinkitės kuo mažiau apdorotus grūdų gaminius: baltus ryžius pakeiskite rudais, į verdamas košes įberkite sėlenų, valgykite ne baltą, bet ruginę duoną.
• Kontroliuokite cukraus kiekį. Pavojingiausias yra„paslėptas" cukrus – pyragaičiai, tortai, saldūs gėrimai.
• Vienas sveikos mitybos principų – įvairumas. Maisto produktus kasdien rinkitės iš visų maisto produktų grupės. Taip organizmas gaus ir gyvūninių, ir augalinių maisto produktų.
• Sveikos mitybos piramidėje neminimas vanduo, tačiau jis yra svarbiausiais maisto produktas. Per dieną sveikas žmogus turėtų išgerti apie 2 litrus vandens.
• Jei nuolatos persivalgote, atsikratykite šio įpročio. Maistą dėkite į mažas lėkštutes, nevalgykite, kai jaučiatės sotūs.
• Nemalšinkite alkio beverčiais produktais, pavyzdžiui, spurgomis, nes jos duos tik kalorijų, o ne maisto medžiagų – greitai vėl jausitės alkani.
• Būtinai valgykite pusryčius. Puikūs pusryčių patiekalai: virtas kiaušinis su rupių miltų skrebučiu (baltymai gana gerai malšina alkį), jogurtas su gyvosiomis bakterijomis (atkuria organizmo terpės šarmingumą), kruopų košė (padeda išlaikyti pastovų cukraus kiekį kraujyje). Jeigu vis dėlto norite užkąsti tarp valgių, geriausiai tiks obuolys, bananas, keletas vynuogių, neriebus jogurtas su vaisiais, razinomis ar grūdų dribsniais. Vietoj šokolado daug naudingiau kramtyti razinas, džiovintus abrikosus. Venkite bulvių traškučių ir kitų labai sūrių valgių. Jie traukia iš audinių vandenį, dėl to sausėja ir anksti pradeda raukšlėtis oda, didėja kraujospūdis, praranda elastingumą kraujagyslių sienelės.
• Venkite kofeino. Jis apsunkina kepenų veiklą – gali atsirasti virškinimo sutrikimų, galvos skausmų, nuovargis, juodi ratilai po akimis, pakilti kraujospūdis. Nesaikingai vartojant kofeino didėja osteoporozės rizika, nes iš kaulo audinio pasišalina daugiau kalcio.
• Maistą labai gerai sukramtykite, kad organizmas galėtų gerai jį suvirškinti ir pasisavinti.
• Geriausia maistą virti, troškinti, kepti ant grotelių arba virti garuose.
• Kasdien suvalgykite bent du kokius nors vaisius.
• Valgius skaninkite bazilikais, šalavijais, kalendromis, rozmarinais. Šiose žolelėse gausu antioksidantų.

Šaltinis: Anoreksija