Bronchitas ir kitos plaučių ligos gydymas, simptomai

Laiku nesustabdžius ligos bakterijos iš viršutinių takų leidžiasi gilyn – į žemutinius, t.y. bronchus ir plaučius. Tuomet kosulys darosi agresyvesnis, o liga sunkiau įveikiama.

Kai kamuoja bronchitas
Bronchitu susergama infekcijai leidžiantis žemyn. Dažniausiai juo sergama, kai siaučia gripas ir peršalimo ligos. Bronchitas – tai bronchų uždegimas, kuris dažniausiai prasideda dar nosyje ar nosiaryklėje.

do you wanna get high?Svarbiausia – neleisti uždegimui plisti žemyn trachėja bronchų link. Pražiopsojus akimirką, kai virusai dar šeimininkauja nosiaryklėje, uždegimo apimtos bronchų epitelio ląstelės ima luptis, nustodamos linguoti savo turimomis ataugėlėmis, kuriomis šiaip stumia visokius mūsų įkvėptus nešvarumus iš plaučių nosies link, kur mes galime juos iščiaudėti. Ląstelės žūsta, nusilupa, ima daugėti gleivių, todėl pradedame kosėti, bronchų spindis sumažėja, darosi sunkiau kvėpuoti.

Sausas, dirginantis kosulys -pažeistų trachėjų požymis. Sudrėkęs ir suminkštėjęs kosulys, kai atkosima skaidrių, gelsvų ar žalsvų skreplių – vienas pagrindinių bronchito simptomų.

Dažniausiai bronchitas susijęs su viršutinių kvėpavimo takų infekcijomis. 90 proc. atvejų bronchito uždegimo kaltininkė yra ūmi kvėpavimo takų virusinė infekcija, tik 10 proc. -pirminio bronchito priežastis -bakterijos: stafilokokai, pneu-mokokai. mikoplazmos ir pan. Jeigu peršalote ir per tris dienas nepraeina (ašaroja akys, sloga, šiek tiek skauda gerklę, vargina sausas kosulys), greičiausiai susirgote ūminiu bronchitu. Nuo ūminio bronchito dažniausiai pasveikstama per septynias dienas, kadangi virusinės kilmės bronchitas yra trumpalaikis. Jeigu pasijutus geriau po kiek laiko staiga vėl pakyla temperatūra ir vėl ima varginti buvę simptomai, reikia pagalvoti apie infekcinę komplikaciją: bakterinį bronchitą arba plaučių uždegimą.

Dauguma bakterinį bronchitą linkę gydytis paracetamoliu ar kitais simptomus šalinančiais vaistais. Toks gydymosi metodas itin pavojingas senyvo amžiaus žmonėms, ypač tiems, kurie serga kitomis lėtinėmis ligomis. Kaip žinoma, nukritus temperatūrai žmogus pasijunta geriau, tačiau liga niekur nedingsta, tad po kurio laiko uždegimas su kosuliu grįžta nauja jėga, kuriai įveikti būtini antibiotikai. Bronchitui gydyti yra net kelios vaistų grupės.

Sausam kosuliui slopinti –šie vaistai veikia kosulio centrą, todėl kosėsite mažiau, tai aktualu naktį, kad galėtumėte pailsėti. Atminkite, kad šių vaistų negalima vartoti, jeigu kosulys drėgnas, nes iš kvėpavimo takų nepasišalins gleivės.

Spazmams atpalaiduoti -tai bronchus plečiantys vaistai, jie padeda išplėsti bronchų medį. Dažniausiai vartojamas vaistas ventolinas – sirupas arba inhaliatorius. ■ Atsikosėjimui pagerinti skirti augaliniai preparatai (pagaminti iš termopsių žolės, vaistinių piliarožių, čiobrelių ekstrakto, gysločių, gebenių) dažnai sudaryti iš kelių komponentų, kurie vienas kitą papildo.

Visų siaubas –plaučių uždegimas
Plaučių uždegimu serga dideli ir maži, bet dažniausiai kankina vaikus iki trejų metų. Tai lemia amžiaus ypatumai -vaikų kvėpavimo takai siauresni nei suaugusiųjų, jie sunkiau apsivalo nuo ligos sukėlėjų, o kvėpavimas dar ne toks gilus kaip suaugusiųjų. Jį sukelia bakterijos, tačiau pasitaiko virusinių ir grybelinių plaučių infekcijų. Virusinis plaučių uždegimas gali būti ne toks sunkus. Bakterinio plaučių uždegimo eiga priklauso nuo sukėlėjų. Pavojingiausios – labai agresyvios bakterijos, sukeliančios pūlingus židinius. Tiek sergant virusiniu, tiek bakteriniu plaučių uždegimu silpnėja imunitetas ir atsiranda geros sąlygos kvėpavimo takuose daugintis bakterijoms.

Dažnai ši liga prikimba tiems, kuriuos kamuoja kokia nors kita liga ir pablogėja plaučių kraujotaka, tada jie prasčiau vėdinami. Susirgus plaučių uždegimu, žmogų kamuoja panašus kosulys kaip ir sergant bronchitu, tik ligonio būklė būna daug sunkesnė. Liga prasideda staiga, pakyla aukšta temperatūra (39-40 laipsnių), krečia šaltis, iš pradžių kamuoja sausas, vėliau drėgnas kosulys – sergantysis atkosi pūlingų skreplių, kamuoja skausmas krūtinėje ir giliau kvėpuojant.

Įtarus plaučių uždegimą, būtina kuo skubiau kreiptis į gydytoją, kuris, įvertinęs būklę, amžių ir atlikęs tyrimus (krūtinės ląstos rentgenogramą, kraujo tyrimus ir kt), parinks tinkamiausius vaistus, o jeigu reikės, paguldys į ligoninę. Patiems negalima pradėti gerti antibiotikų, nes netinkamai juos pasirinkus plaučių uždegimo sukėlėjas gali tapti atsparus antibiotikams. Paskui bus daug sunkiau parinkti tuos antibiotikus, kurie sėkmingai galėtų įveikti ligos sukėlėją.

Be antibiotikų, reikia vartoti ir kitokių vaistų: temperatūrai mažinti, krūtinės skausmams slopinti, atsikosėjimui pagerinti, jei yra bronchų spazmo (susiaurėjimo) požymių, reikia juos atpalaiduojančių vaistų, patariama pakvėpuoti šiltais garais, kartais keliskart uždėti taures. Patariama vartoti vitaminų su mineralais, skiriamos fizioterapinės priemonės, masažas.

Šaltinis: Bronchitas ir kitos plaučių ligos gydymas, simptomai