Sūrių Istorija. Populiariausių Sūrių Rūšys

mozzarella en carrozza• Spėjama, kad maždaug 10 tūkstančių m. pr. Kr. pirmieji sūrio paragavo medžiotojai, pamažu prisijaukinę pirmuosius gyvulius – avis ir ožkas. Pastebėję, kad surūgęs pienas virsta varške, jie sugalvojo ją nuspausti, paslėgti ir išdžiovinti. Iki soties prisivalgę šio skanėsto, jie sugalvojo būdą, kaip pieną sutraukti ir padarytįilgai negendantį produktą – sūrį. Šis gardėsis netruko tapti delikatesu.

• Iš karvės pieno sūrį buvo pradėta gaminti maždaug tik po 3 tūkstančių metų. Pasak istorijos šaltinių, jau tada minkštų sūrių buvo gaminama maždaug dvidešimties rūšių.
• Viduramžiais valstiečius gaminti ir brandinti sūrius mokė vienuoliai. Šie dvasininkai pirmąjį sūrį pagamino dar X amžiuje Šiaurės Prancūzijoje.
Sūriai klasifikuojami: pagal konsistenciją (minkšti, pusiau minkšti, kieti ir pusiau kieti), pieno rūšį (ožkų, karvių, buivolių), gamybos technologiją (varškės ir fermentiniai), žievę (natūrali ar plaunama). Visgi vieningos pasaulinės klasifikavimo sistemos nėra – įvairiose šalyse sūriai klasifikuojami skirtingai. Pavyzdžiui, Prancūzijoje sūriai skirstomi ir pagal tai, kur pagaminti: gamykloje, valstiečio ūkyje ar amatininko dirbtuvėje.
Visame pasaulyje populiariausi šie sūriai: mėlynųjų pelėsių, brinza, maskarponė, parmezanas, čederis, rikota, feta.
• Brinza kilusi iš Balkanų šalių, če-derio gimtine laikoma Anglija, o mėlynųjų pelėsių sūrio – Prancūzija. Italai gali didžiuotis sugalvoję gaminti mocarelą, maskarponę, parmezaną. Feta pradėta gaminti Graikijos gyventojų iš avių, karvių ar ožkų pieno.
• Pasak specialistų, baltymus iš sūrio žmogaus organizmas įsisavina beveik šimtu procentų. Įvairaus pieno sūrių sudėtyje gausu A ir B grupės vitaminų, taip pat įvairių mikroelementų (ypač gausu sūriuose kaulus stiprinančio kalcio).
• Nustatyta, kad pikantiški įvairių sūrių kvapai žadina apetitą, skatina skrandžio sulčių išsiskyrimą, dėl to gerėja virškinimas.

Šaltinis: Sūrių Istorija. Populiariausių Sūrių Rūšys