Lėtinio Nuovargio Priežastys ir Gydymas

Gal per mažai judi?

Nuovargio priežastis tyrę amerikiečių medikai keliems šimtams savo pacientų paskyrė labai neįprastą gydymą- aerobikos treniruotes tris kartus per savaitę. Po mėnesio 90% tiriamųjų džiaugėsi akivaizdžiai pagerėjusia sveikata: jie tapo darbingesni, atsparesni stresams. Maždaug pusė tiriamųjų prisipažino, kad jie kur kas geriau miega, dėl to ir dienąjaučiasi žvalesni.

Zumba Fest 2011Tokios terapijos principas paprastas: energija, kurią tenka įdėti sportuojant, labai paspartina medžiagų apykaitą, todėl visos organizmo funkcijos pagerėja. Tiesa, mankštintis reikėtų reguliariai, bet stengtis daryti tik tai, kas tau teikia tikrą malonumą. Jei neturi noro eiti į tvankią sporto salę, neprievartauk savęs – maloniai pasivaikščioti bus tikrai naudingiau. Kai turi galimybę, paplaukiok baseine – paspartės kraujotaka, greičiau atsipalaiduos raumenys, pagerės nuotaika. Kartais atsibodusias treniruotes naudinga (ypač šaltuoju metų laiku) pakeisti pirties procedūromis (eik ne tik į sauną, bet ir į garinę ar aromatinę pirtį).

Gal trūksta šviesos?

Long DayAtėjo tamsiausias metų laikas – švinta vėlai, o temsta anksti. Šviesos trūkumas – bene dažniausia nepaaiškinamo nuovargio priežastis. Taigi gaudyk kiekvieną šviesos spindulį. Įdienojus stenkis išeiti pasivaikščioti – net apniukusiu oru lauke būna gana šviesu. Būdama patalpoje netaupyk elektros – sveikata, šiaip ar taip, brangesnė. Kai liūdna ar nuobodžiauji, žvilgsnį nukreipk ne į tamsą, kuri tvyro už lango, o į gyvą ugnį-židinyje spragsinčias malkas, žvakių liepsneles. Nebloga išeitis galėtų būti soliariumas. Dirbtinės saulės spinduliai neįtikėtinai veiksmingai nuveja nuovargį, padeda įveikti net depresiją. Vis dėlto turėtum žinoti, kad soliariumas tinka ne visiems. Jei gydaisi antibiotikais ar hormoniniais preparatais, į soliariumą neik, kol nepasveiksi. Niekada nesidegink soliariume, jei tavo kūnas nusėtais apgamais.

Neturi nei jėgų, nei noro ką nors veikti: geriausias poilsis tau – susisupti j pledą ir tūnoti priešais televizorių. Nepasiduok tokiai beprasmiškai tinginystei – ieškok konkrečių savo nuovargio priežasčių ir pabandyk jas pašalinti.

Gal neišsimiegi?

Šiokiadieniais miegi 5-6 val., užtat savaitgaliais atsigriebi – lovoje prasivartai 10-12 val. Manai, kad viskas normalu – susumavus savaitės miego valandas tikrai išeina tiek, kiek rekomenduojama miegoti sveikam žmogui. Deja, organizmas tokios matematikos nesupranta, todėl nesistebėk, jei nuolat jautiesi apatiška ir mieguista. Per ilgas miegas – viena dažniausių nuovargio priežasčių. Gydytojų nuomone, dažniausiai dėl to kenčia „pelėdos”. Stenkis laikytis bent šiokio tokio režimo – ir šiokiadieniais, ir savaitgaliais miegui skirk tiek pat laiko, apie 8 val.
Gal smaližiauji tuščiu skrandžiu?

Ne visais reklaminiais šūkiais verta aklai tikėti. Netiesa, kad sukrimtusi kokį saldų batonėlį pajusi energijos antplūdį. Kaip tik atvirkščiai: saldumynai, ypač patekę į tuščią skrandį, akimirksniu priverčia kasą išskirti didelį insulino kiekį. Paprastieji angliavandeniai greitai pasisavinami ir tuomet cukraus kiekis kraujyje staigiai sumažėja. Tokių insulino pokyčių pasekmė – didžiulis nuovargis, apimantis praėjus vos pusvalandžiui po to, kai suvalgai saldumyną. Kai įsigeidi ko nors saldaus, nečežink saldainių popierėlių – verčiau suvalgyk bananą, persimoną, pusę mango ar saujelę džiovintų vaisių. Be paprastųjų angliavandenių (gliukozės, fruktozės), šiuose produktuose yra ir sudėtinių (ląstelienos, pektinų, krakmolo). Optimalų, gerai savijautai būtiną cukraus kiekį kraujyje jie išlaiko ne keliolika minučių, o 1,5-2 val.

Gal per daug ar per mažai valgai?

Tired lion cubSočiai pavalgiusiai išties norisi tik prigulti. Ir ne be pagrindo – visas jėgas organizmas skiria maistui virškinti, kitoms funkcijoms ne kažin kas telieka. Geriausia valgyti 5-6 kartus per dieną, bet nedidelėmis porcijomis (maždaug tiek, kiek telpa į tavo saują). Prieš valgį būtinai išgerk stiklinę vandens – pripildysi skrandį, greičiau pasisotinsi. Jei nuo stalo kaskart pakilsi dar jausdama, kad galėtum ką nors suvalgyti, tikrai jausiesi darbingesnė.

Žiemą nepulk ir į kitą kraštutinumą-nepradėk laikytis griežtos dietos. Vos tik organizmas pajunta būtinų maisto medžiagų stygių, iškart apleidžia jėgos, subjūra nuotaika. Eksperimentus su įvairiomis dietomis atidėk iki pavasario. Jei labai nori atsikratyti nereikalingų kilogramų, rinkis organizmo nealinančius lieknėjimo būdus: vieną dieną per savaitę laikykis iškrovos dietos, atsisakyk vakarienės, mankštinkis.

Tamsiuoju metų laiku verčiau nesilaikyk baltymų dietos -tavo valgiaraštyje turi būti ne mažiau kaip 60% angliavandenių, ypač jei jau pastebėjai nepaaiškinamo nuovargio požymių. Šaltuoju ir tamsiuoju metų laiku angliavandeniai būtini serotoninui – geros nuotaikos hormonui – išsiskirti (vasarąjį išsiskirti skatina ne tik maistas, bet ir šiluma bei saulės šviesa). Pasistenk produktų, kuriuose gausu angliavandenių, nevalgyti kartu su baltymais (pienu, grietine, jogurtu); baltymai naikina antidepresinį angliavandenių poveikį.

GERI PATARIMAI, KAIP PAKEISTI ŽIEMOS VALGIARAŠTĮ

Kai apima žiemos slogutis, labai dažnai gana tik susitvarkyti mitybos režimą, ir savijauta kaipmat pagerėja.

roasted anti tiredness■    Venk cukraus ir įvairiausių saldumynų. Iš pradžių jie, rodos, suteikia energijos, bet paskui sukelia dar didesnį nuovargį.

■    Vartok kuo mažiau riebaus maisto – tokio užvalgiusi iškart aptingsi ir turėsi išgerti ne vieną kavos puodelį, kad susigrąžintum žvalumą.

■    Dažniau rinkis produktus, kuriuose gausu triptofano. Ši aminorūgštis gerina serotonino – geros nuotaikos ir žvalumo hormono – išsiskyrimą. Nemažai triptofano yra piene, varškėje, žuvyje ir raudonoje mėsoje.

■    Stenkis nepersivalgyti. Tai padaryti bus lengviau, jei įprasi reguliariai maitintis. Tarpai tarp valgymų turi būti ne ilgesni kaip 3-4 val.

■ Labai svarbūs B grupės vitaminai, kurie veiksmingai stiprina nervų sistemą. Pastebėjusi lėtiniam nuovargiui būdingų požymių, suvartok bent vieną B grupės vitaminų pakuotę.

Šaltinis: Lėtinio Nuovargio Priežastys ir Gydymas

Žymės: