Linų sėmenys

Mūsų protėviai žinojo, kad linų sėmenys ir jų aliejus stiprina sveikatą. Šiandien linų sėmenų aliejus ir jo gerosios savybės atrandamos iš naujo.

Jis suteikia energijos, mažina cholesterolio kiekį organizme, pagerina medžiagų apykaitą bei vitaminų įsisavinimą – būtent tai, ko prireiks rudeniškam slogučiui išvaikyti!

FlaxLinai nuo seno lietuvių vertinami ne tik už iš jų pagaminamą audinio pluoštą, bet ir naudingas šio augalo maistines savybes. Šiais laikais linų sėmenų aliejaus naudojimas ypač platus. Linų sėmenų aliejus naudojamas ne tik gardinti patiekalus, kuriant grožio priemones -kremus, serumus, muilą, bet ir gaminant kitus maisto produktus, tokius kaip margarinas. Ir ne be reikalo!

Reguliuoja medžiagų apykaitą

Mitybos ekspertės Almos Mieliauskienės teigimu, linų sėmenų aliejus išsiskiria iš kitų, net ir kokybiškiausių, aliejų tuo, kad apjungia dviejų žmogaus organizmui svarbių maisto šaltinių – aliejaus ir linų sėmenų – savybes. „Linų sėmenų aliejus gausus nepakeičiamų riebiųjų rūgščių. Sėmenų aliejus užtikrina, kad mūsų ląstelėse tinkamai vyktų medžiagų apykaita. Taip pat dėl savo ypatingos sudėties jis padeda tinkamai funkcionuoti smegenims”, – sakė A. Mieliauskienė.

Gerieji riebalai

Mitybos specialistė A. Mieliauskienė pastebi, jog kartais klaidingai mėginama atsisakyti riebalų, tačiau jie įeina į visų organizmo ląstelių sudėtį, todėl žmogui – būtini. Jos teigimu, svarbu suvokti, jog tik riebalai, gaunami su maistu, gali padėti įsisavinti tokius organizmui reikalingus vitaminus, kaip A, D, E ir K. „Su maistu gauname riebalų mišinį, sudarytą iš sočiųjų ir nesočiųjų riebiųjų rūgščių, cholesterolio bei fosfolipidų. Reikia žinoti, kad per didelis gyvulinių riebalų kiekis didina cholesterolio kiekį kraujyje, o polinesočiosios rūgštys, kurių gausu augaliniuose aliejuose (ypač linų sėmenų), jį sumažina”, – primena A. Mieliauskienė. Štai, kodėl žmogui naudingesni augaliniai riebalai.

Pagerina savijautą lieknėjant ir suteikia energijos

Moksliniai tyrimai įrodė, jog maiste trūkstant omega-3 ir omega-6 riebiųjų rūgščių dažniau sergama širdies ir kraujagyslių ligomis. Linų sėmenų aliejus iš kitų išsiskiria šių polisočių-jų rūgščių gausa. Jame esančios medžiagos gerina virškinimą, padeda deginti riebalus ir pagreitinti metabolizmą, todėl pagerina savijautą lieknėjant. Sėmenų aliejus ne tik suteikia organizmui energijos, padidina ištvermingumą, bet ir pagreitina raumenų atsistatymą.

Eat Your Veggies!Girdėję apie ypatingą linų sėmenų poveikį sveikatai ir grožiui, žmonės mėgina jas kramtyti, plikyti. Linų sėmenų aliejus, pasižymintis šiek tiek kartoku skoniu, dažnai naudojamas patiekalams gardinti. Įdomu tai, kad margarino su linų sėmenų aliejumi skonis nesiskiria nuo įprasto margarino. Mitybos specialistė atkreipia dėmesį, jog linų sėmenis reikėtų iš naujo atrasti visiems, kurie nori reguliuoti riebalų apykaitą organizme, turėti sveiką širdies ir kraujagyslių sistemą, daugiau gyvybinės energijos bei sumažinti skrandžio veiklos sutrikimus.

Linų sėmenų aliejaus savybės:

  • Gausu Omega-3 ir Omega-6 riebiųjų rūgščių
  • Gerina medžiagų apykaitą
  • Padeda funkcionuoti smegenims
  • Suteikia organizmui energijos
  • Gerina virškinimą
  • Didina ištvermingumą
  • Padeda pasisavinti vitaminus

Šaltinis: Linų sėmenys